Wycieczka do Czarnolasu

24 października uczniowie naszej szkoły (klasy: Va, Vb, VIa, VIb) wybrali się na wycieczkę do Czarnolasu. Na początek pojechaliśmy do teatru w Radomiu. Oglądaliśmy przedstawienie „Ania z Zielonego Wzgórza”, opowiadające o przygodach rudowłosej dziewczynki, która została zaadoptowana przez Mateusza i jego siostrę Marylę. Spektakl był bardzo interesujący i zabawny.
Następnie pojechaliśmy zwiedzać główny cel naszej wycieczki, czyli dom, w którym niegdyś mieszkał patron naszej szkoły - Jan Kochanowski.
Obok domu stał pomnik poety, a wokół  rosły wielobarwne kwiaty, które zachwycająco ozdabiały ogród. Wewnątrz  muzeum jeszcze ładniej! Znajdowały się tam pamiątki związane z Janem Kochanowskim. Wisiały tam liczne obrazy przedstawiające sceny z życia poety, a na ścianach widniały niektóre z jego utworów.
Blisko muzeum stała niewielka kaplica, którą także zwiedziliśmy. W środku podziwialiśmy wiele portretów świętych oraz kolorowe witraże  w oknach. Budowla mimo tego, że była skromna, miała bardzo bogaty wystrój.
Później poszliśmy obejrzeć pomnik, znajdujący się w miejscu, w którym kiedyś rosła lipa. Drzewo to odegrało dużą rolę w twórczości Kochanowskiego i występowało w jego wielu utworach.
Po zwiedzeniu Czarnolasu ruszyliśmy w drogę do domu.
Wycieczka ta była udana. Cieszę się, że na nią pojechałam, ponieważ dowiedziałam się więcej o autorze fraszek.
                                                                               Joanna Beźnic klasa Va