Edukacja czytelnicza

TKJ w klasach 1-3

Już kolejny raz nasi uczniowie wzięli udział w obchodach Tygodnia Kultury Języka organizowanego przez Instytut Literaturoznawstwa Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. W tym roku główne hasło wydarzenia brzmiało: „Przejrzysty ojczysty. Przez młodomowę do współczesnej kultury”. W ramach TKJ uczniowie klas... czytaj dalej »

Mali czytelnicy z 0a

W szkole, mimo pandemii, działa biblioteka szkolna. Głównymi czytelnikami są dzieci z klasy 0a. Bibliotekarka Ania Kołaczyńska zawsze służy dzieciakom radą i pomocą w wyborze książek. Mimo, że dzieci z zerówki nie umieją jeszcze same czytać, to książki cieszą się dużym zainteresowaniem. Świat książek poznają również... czytaj dalej »

Tydzień Kultury Języka w klasach I-III

Tydzień Kultury Języka to wielkie, ogólnopolskie wydarzenie. W naszej szkole brali w nim udział nawet najmłodsi uczniowie. W dniach 9-11 marca ponad 40 uczniów z klas 1-3 uczestniczyło w wielu konkursach, wykazując się talentem i umiejętnościami.  W poniedziałek 9 marca odbył się konkurs o tytuł „Mistrza Kaligrafii... czytaj dalej »

Akcja "Czytamy młodszym kolegom"

W tym roku szkolnym uczniowie klasy VII b wraz z wychowawczynią prowadza szkolną akcję „Czytamy młodszym kolegom”. Czytanie dzieciom przyczynia się do ich rozwoju emocjonalnego, pobudza wyobraźnię, wzbogaca słownictwo oraz wzmacnia poczucie własnej wartości. To tylko niektóre z zalet czytania najmłodszym. Celem akcji jest... czytaj dalej »

Narodowe Czytanie

6 września w ramach akcji Narodowe Czytanie zainicjowanej przez Prezydenta RP czytaliśmy   w naszej szkole nowele polskie. Wśród nich znalazły się: „Dobra pani” Elizy Orzeszkowej, „Sachem” Henryka Sienkiewicza, „Katarynka” Bolesława Prusa, „Dym” Marii Konopnickiej. W czytaniu... czytaj dalej »

Jak nie czytam, jak czytam.

7 czerwca 2019 r. uczniowie naszej szkoły włączyli się w ogólnopolską akcję „Jak nie czytam, jak czytam”. Celem akcji było zwrócenie uwagi na spadek czytelnictwa wśród dorosłych Polaków, promocja czytania książek wśród uczniów, inicjowanie mody na czytanie oraz wspieranie dzieci i... czytaj dalej »

"Witajcie w naszej bajce"

26 kwietnia z okazji Dnia Książki klasa I b przeniosła swoich kolegów w świat bajki, gdzie spotkały się ze sobą znane i lubiane przez dzieci baśniowe postacie. Uczniowie ujrzeli Czerwonego Kapturka, który tym razem spotkał dobrego wilka.  Jasia i Małgosię oraz przyjazną im wiedźmę, Królewnę Śnieżkę o którą... czytaj dalej »

Święto Książki

23 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Z tej okazji na całym świecie podejmowane są różne działania, które służą promocji czytelnictwa oraz ochrony praw autorskich i własności intelektualnej. Z inicjatywy Małego Samorządu Uczniowskiego również w naszej szkole uczniowie obchodzili... czytaj dalej »

Rymujemy i czytamy

27 stycznia uroczyście wręczono dyplomy i nagrody laureatom konkursu na rymowankę zachęcającą do czytania książek. Konkurs dla klas 4-6 został zorganizowany przez nasze polonistki. Oto wyniki: I miejsce zajęła Weronika Kutera (4a) II miejsce zajęła Anna Kita (6b) III miejsce zajęła Hanna Zwierz (4b) Wyróżnienia otrzymały... czytaj dalej »

Stoi na stacji lokomotywa....

Julian Tuwim napisał kilkadziesiąt wierszy dla dzieci. W celu popularyzacji jego twórczości biblioteka szkolna zorganizowała konkurs. Bibliotekarki odwiedziły wszystkie klasy 0-III, czytając dzieciom wiersz „Lokomotywa”. Choć wiersz ten napisany został przez Tuwima w 1938 roku to nadal bawi i zaciekawia. Następnie... czytaj dalej »