Sprawdzian kompetencji dla szóstoklasistów

8 kwietnia 2008 roku, punktualnie o godzinie 9, tak jak we wszystkich szkołach podstawowych w Polsce uczniowie szóstych klas przystąpili do swojego najważniejszego w dotychczasowym życiu egzaminu. Sprawdzian kompetencji dla szóstoklasistów jest ważnym krokiem przed przestąpieniem progów gimnazjów.Wszyscy uczniowie w całym kraju podczas sprawdzianu rozwiązywali taki sam test - nosił on tytuł "Jasne jak słońce". W zestawie było 25 zadań. 20 z nich to zadania zamknięte - należało wskazać prawidłową odpowiedź spośród kilku podanych. Zadania odnosiły się m.in. do cytowanych tekstów: popularnonaukowego i wiersza Joanny Kulmowej "Słońce i sosny". Piszący sprawdzian musieli się wykazać także np. umiejętnościami odczytywania danych z tabeli, porównywania liczb, obliczania wielokrotności liczb i dokonywania działań na ułamkach.
W zestawie były również zadania otwarte - uczeń musiał sam napisać odpowiedź na zadane pytanie, np. obliczyć długość rzucanego cienia. Szóstoklasiści musieli też napisać dwa teksy własne: na podstawie mapy pogody napisać notatkę o przewidywalnej pogodzie oraz wypracowanie o miejscu, które uważają za wyjątkowe.