O projekcie Comenius

Po raz kolejny w naszej szkole realizowany jest projekt edukacyjny Comenius w ramach programu "Uczenie się przez całe życie".
Poprzedni projekt pod hasłem "Europejskie dzienniki podróży - ABC turystyki" przeprowadzony w latach 2009-2011, uzyskał bardzo dobrą ocenę Narodowej Agencji, co zmotywowało nauczycieli do złożenia kolejnego wniosku.
Nowy projekt pt. " Przyroda źródłem porozumienia europejskiego" będzie realizowany wspólnie  z partnerami ze Słowacji, Hiszpanii, Belgii, Francji i Rumunii. Celem przedsięwzięcia jest współpraca szkół partnerskich poprzez działania związane z przyrodą, poznawanie zaprzyjaźnionych krajów oraz rozwijanie międzynarodowej świadomości znaczenia przyrody. Uczestnicy akcji zdobędą wiedzę o szlakach turystycznych, oznaczeniach szlaków, zasadach zachowania się i bezpieczeństwa. Ponadto nabędą praktyczne umiejętnosci w zakresie udzielania pierwszej pomocy oraz przygotowania do pieszych wędrówek.  Większość zadań realizowanych będzie w języku angielskim. Dzięki temu uczniowie będą mieli możliwość  doskonalenia swoich umiejętności lingwistycznych, zarówno podczas spotkań, jak i za pomocą nowoczesnych technologii. Założenia końcowe projektu to między innymi: wspólna strona internetowa, logo, tomik wierszy  poświęcony przyrodzie,  zielnik z typowymi dla regionu roślinami,przewodnik z międzynarodowymi symbolami występującymi na szlakach turystycznych oraz płyta DVD.
Szkolnym koordynatorem  i współautorem projektu jest ponownie nauczycielka języka angielskiego, pani Małgorzata Pater

Okres realizacji: 01.08.2012 – 31.07.2014.

Nasze szkoły partnerskie:
1.    Základná škola Svit / Słowacja
2.    Ceip La Arboleda / Murcia / Hiszpania
3.    Athénée Royal Jean Rostand / Philippeville / Belgia
4.    College Pierre Martin / Rauzan / Francja
5.    Colegiul “Costache Negruzzi” / Iasi / Rumunia

Plan działań w roku szkolnym 2012/2013

L.p.

Zadania Termin realizacji
1. Promocja projektu na poziomie szkoły i lokalnej społeczności (media, zakładka na stronie internetowej szkoły)
Gazetki wykonane przez uczniów
Kącik Comeniusa- informacje dla uczniów, rodziców, nauczycieli
2. Konkurs poetycki dotyczący przyrody-
Uczniowie piszą wiersze w j. angielskim
Wybór najlepszych prac, nagrodzenie
Umieszczenie wierszy na stronie internetowej szkoły, publikacja prac w holu szkoły,
3. Utworzenie koła turystycznego,
Piesze wędrówki po wybranych szlakach turystycznych
wrzesień 2012
4. Udział uczniów w akcji „ Sprzątanie świata”, „Nasze góry- czyste góry” wrzesień 2012
5. Przygotowanie folderu promującego szkołę, miasto, region oraz prezentacji multimedialnej.
Gromadzenie materiałów promujących miasto i region
wrzesień/październik 2012
6. Nawiązanie kontaktów między nauczycielami i uczniami szkół partnerskich (listy, maile). październik 2012
7. Przygotowanie scenariusza zajęć i materiałów niezbędnych do przeprowadzenia warsztatów dla uczniów słowackich wrzesień/ październik2012

8. Spotkanie dla rodziców uczniów wyjeżdżających na spotkanie projektowe w Słowacji październik 2012
9. Spotkanie projektowe w kraju koordynującym –Słowacja, miasteczko Svit listopad 2009
10. Spotkanie z przewodnikami turystycznymi, zajęcia dla uczniów klas I-III, oraz IV-VI
Poznanie szlaków turystycznych naszego regionu oraz ich oznakowanie.
Nabycie umiejętności posługiwania się mapą, kompasem.
Zachowanie się na szlakach, sprzęt turystyczny, pakowanie plecaków
wrzesień/ październik 2012
11. Zajęcia praktyczne z zakresu udzielania pierwszej pomocy-spotkania z ratownikami medycznymi, uzyskanie certyfikatów, udział uczniów w zawodach organizowanych przez Harcerską Drużynę Ratowniczą wrzesień/ październik 2012
12.