"Na pirackiej łajbie"

W dniu 12 grudnia 2014, ponad 60 naszych uczniów z klas IV-VI oraz grupa ubiegłorocznych absolwentów uczestniczyła w nocnej imprezie zatytułowanej „NA PIRACKIEJ ŁAJBIE”. W piątkowy wieczór uczniowie, zaopatrzeni w śpiwory, prowiant oraz stroje związane z tematyką imprezy, zgromadzili się w świetlicy szkolnej. Oficjalne rozpoczęcie imprezy miało miejsce o godz.19:00. Po zapoznaniu uczestników z regulaminem i szczegółowym planem wieczoru, wszyscy zasiedli do wspólnej kolacji. Po kolacji uczniowie mieli okazję dowiedzieć się kim byli piraci i korsarze oraz czym się zajmowali, a następnie wysłuchali fragmentu dziennika pirackiego. W dalszej części wieczoru miały miejsce liczne zabawy i konkursy nawiązujące do tematyki wieczoru. Wszyscy uczestnicy zostali podzieleni na załogi, a każda załoga z kolei wybrała swojego kapitana. Pierwszym zadaniem załóg było wykonanie bandery, która towarzyszyła im podczas dalszych zmagań, a następnym – quiz sprawdzający wiedzę o morzach, oceanach i piratach. Każda załoga losowała dla siebie pytanie i po krótkiej naradzie, kapitan, w imieniu całej załogi, udzielał odpowiedzi.  Wszystkie załogi wykazały się dużą wiedzą, ale piraci charakteryzowali się też dobrą sprawnością i tężyzną fizyczną, więc załogi zostały poddane  kolejnym próbom w sali gimnastycznej, która na ten czas zamieniła się we wzburzone morze. Tam na przyszłych piratów czekały liczne zadania sprawnościowe, które rozpoczęły się od rozgrzewki oraz tańca pirackiego do muzyki z filmu „Piraci z Karaibów”. Konkurencje, którymi odważni piraci musieli się zmagać to między innymi: przeciąganie liny, zmywanie pokładu, rzuty workami żywności celem nakarmienia tubylców, slalom na kocu - czyli sztuka utrzymania się w łodzi na wzburzonym morzu. Najwięcej emocji wzbudziła zabawa „Śmiałkowie trafiają na sztorm” podczas której zadaniem całej załogi było przeczołganie  się pod falującą folią, imitującą wzburzone morze. W zależności od ilości osób, które nie dotknęły folii, załoga otrzymywała określoną liczbę punktów. Po przejściu prób sprawnościowych, uczestnicy zabawy zostali uroczyście pasowani na piratów, składając wcześniej przysięgę piracką prze obliczem Kapitana Piratów. A oto treść przysięgi:

MY MAJTKI POKŁADOWE
PRZYRZEKAMY NA SWOJA GŁOWĘ
ZAWSZE SZKOŁĘ POLEROWAĆ
I CODZIENNIE SWOJE NOGI SZOROWAĆ
JEŚĆ WSZYSTKIE KOŚCI, OŚCI, NIE GRYMASIĆ
DO NIKOGO SIĘ NIE KWASIĆ
WSZYSTKICH I WSZYSTKO DOOKOŁA SZANOWAĆ
A GDY TRZEBA ŁAWKI POLEROWAĆ I KOLEDZE POMOC ZAOFEROWAĆ
MYĆ SIĘ CODZIENNIE, ZĘBY SZCZOTKOWAĆ
ŻEBY TU BRUDU NIE PRODUKOWAĆ
PRZESTRZEGAĆ REGULAMINU PIRACKIEGO                                                                     I NIE ROBIC NIC  ZAKAZANEGO
A PRZEDE WSZYSTKIM SŁUCHAĆ KAPITANA NASZEGO,
TU PRZED NAMI OBECNEGO, AHOJ, AHOJ!!!

Po tak wyczerpujących konkurencjach, świeżo mianowani piraci z chęcią przyłączyli się do wspólnego śpiewania piosenek o tematyce morskiej. Tę część prowadził p. Wojciech Pociecha, zwany Bosmanem Wojciechem.
Jednak najbardziej wyczekiwanym punktem nocnej imprezy było poszukiwanie skarbów. Wyposażeni w latarki i podzieleni na trzy załogi, uczestnicy przeszukiwali szkołę aby odnaleźć miejsce, w którym została ukryta skrzynia ze skarbami. Nie było to łatwe zadanie, gdyż po drodze należało rozwiązać liczne zagadki a także pokonać swój strach bowiem drogi do skarbów strzegły straszne stwory, które używały różnych metod celem odstraszenia śmiałków.  Z zakamarków szkoły, która przy zgaszonym świetle wydawała się niezwykle groźna, rozlegały się odgłosy jak z najstraszniejszych horrorów, a po korytarzach snuły się zjawy broniące dostępu do skarbu. Wszystko to  należało pokonać w określonym czasie aby załoga nie została zdyskwalifikowana. Jak się okazało, załogi dzielnie stawiły czoła wszystkim przeszkodom i odnalazły ukrytą skrzynię pełną monet i różnych kosztowności. W czasie gdy jedni poszukiwali skarbów, pozostali uczestnicy wykonywali prace plastyczne pt. „ Moja łajba piracka”. Po tak emocjonujących chwilach wszyscy z ulgą przyjęli wiadomość o możliwości ulokowania się na swoich łajbach (salach lekcyjnych). Nie był to jednakże koniec wieczoru. Miłośnicy filmów o tematyce pirackiej mogli obejrzeć wszystkie części „Piratów z Karaibów”, a ci najbardziej zmęczeni zasnęli w swoich kajutach. O godzinie 8:30 rano następnego dnia, po porannej toalecie, uprzątnięciu kajut (sal), zmęczeni ale pełni wrażeń wszyscy udali się do domów aby w spokoju odespać „Noc w szkole” Była to już druga tego typu impreza w naszej szkole. (ubiegłoroczna odbyła się pod hasłem „Noc z baśniami”). Za  jej organizację i przebieg odpowiadali nauczyciele: Iwona Ambroszczyk, Małgorzata Pater, Renata Kwiecień, Monika Major, Wojciech Pociecha oraz Krzysztof Mikos, a elementy dekoracji zaprojektowała i wykonała pani Anna Kołaczyńska. W opiece nad  uczniami nauczycieli wspierało kilku rodziców, którzy również spędzili noc w szkole.