"Kamienie Pamięci 1939"

30 kwietnia 2010 roku odbyło się uroczyste podsumowanie organizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej w Warszawie projektu edukacyjnego "Kamienie Pamięci 1939". Zainaugurowany we wrześniu 2009r. ogólnopolski projekt edukacyjny Instytutu Pamięci Narodowej służył upamiętnieniu losów i czynów polskich cywilów oraz żołnierzy walczących we wrześniu 1939r. Projekt realizowała reprezentacja Szkoły Podstawowej Nr 1 w Starachowicach wraz z Towarzystwem Przyjaciół Starachowic. Uczestnikami projektu byli: prezes Towarzystwa Przyjaciół Starachowic - Leszek Żmijewski, nauczyciele historii: Aneta Trzos i Marlena Przepióra oraz uczniowie klasy VI: Jakub Świrta oraz Piotr Urban. Starachowickim bohaterem był pan Mieczysław Uzar ps. "Grab". W 1939r. walczył on w nowo utworzonej Ochotniczej Kampanii Szturmowej "Starachowice" pod dowództwem por. Kazmierza Starowicza. 6 września 1939r. bronił Starachowic. W 1940r. podjął pracę w Zakładach Starachowickich i jednocześnie rozpoczął działania w konspiracji, m.in. w Armii Krajowej. W latach następnych brał udział w akcjach dywersyjno-sabotażowych, w uwalnianiu więźniów, zdobywaniu odzieży, pomocy rannym. W 1944r. został strzelcem i stacjonował w lasach starachowickich. Po wojnie pracował w Fabryce Samochodów Ciężarowych STAR, czynnie działał w akcjach kombatanckich. Po dzień dzisiejszy stanowi przykład żołnierza, patrioty i obywatela Rzeczypospolitej Polskiej. Uczestnicy projektu opracowali portfolio tej postaci, przygotowali wystawę w Bibliotece Pedagogicznej w Starachowicach. Dodatkowo wykonali plakaty, foldery oraz inne materiały prezentujące postać pana Uzara. Wszyscy wykonawcy projektu, a więc uczniowie z 16 polskich szkół zaprezentowali efekty swoich historycznych poszukiwań w siedzibie Biura Edukacji Publicznej w Warszawie w dniu 30 kwietnia bieżącego roku. Prace powstałe w trakcie projektu zostaną umieszczone na portalu internetowym WWW.1wrzesnia39.pl. Na podstawie uzyskanych materiałów powstanie także wirtualna mapa pamięci. Uczestnicy projektu zostali nagrodzeni dyplomami, książkami o treściach historycznych oraz kamieniami symbolizującymi trwałość pamięci o czynach i poświęceniu dla ojczyzny lokalnych bohaterów Września 1939 roku.