"Już wiemy ... Pamiętamy"

Pod takim hasłem odbył się 2 października IV Rajd Dziecięcy Szlakiem Miejsc Pamięci Narodowej zorganizowany przez Szkołę Podstawową nr 12 im. Mikołaja Kopernika oraz 12. Drużynę Harcerską w Starachowicach. Celem rajdu jest wychowanie w duchu poszanowania tradycji i pielęgnowania miejsc pamięci narodowej, rozwijanie zainteresowania historią naszego miasta, oraz zachęcanie do poznawania lokalnych bohaterów. W rajdzie uczestniczyły dzieciaki z zerówek, klas pierwszych szkół podstawowych i przedszkoli z terenu naszego miasta. Wzięło w nim również udział 11 małych podróżników z klasy O c pod opieką wychowawczyni pani Grażyny Woźniak oraz rodziców. Dla uczestników rajdu wyznaczono dwa punkty kontrolne na terenie Starachowic, związane z walkami podczas II wojny światowej. Dotarli do „Tablicy poświęconej harcerzom walczącym o wolność ojczyzny” na ul. Armii Krajowej oraz Tablicy upamiętniającej punkt kontaktowy Obwodu „Baszta” na ul. Słonecznej. Ich wędrówka zakończyła się na terenie Hufca ZHP, gdzie na wszystkich czekały pyszne kiełbaski, gorąca herbata i zabawy integracyjne z harcerkami. Na pożegnanie uczestnicy rajdu wspólnie zaśpiewali partyzancką pieśń „Nie szumcie wierzby nam...”.