Dzień Bezpiecznego Internetu

Internet – zmienia obecny świat i ludzi, stwarza nam możliwości stałego i szybkiego dostępu do różnego rodzaju informacji, jest nieocenionym narzędziem komunikacji, edukacji i rozrywki. Każdy znajdzie w nim coś dla siebie a o jego zaletach można mówić bez końca. Jednak nie można zapominać, że globalna sieć oprócz pozytywnych treści kryje też wiele niebezpieczeństw.
W naszej szkole podejmowanych jest wiele działań, które uczą dzieci właściwego poruszania się w cyfrowym świecie. Na informatyce oraz na godzinie z wychowawcą omawiane są zasady bezpiecznego korzystania z Internetu, zasady netykiety oraz zagrożeń jakie można napotkać w sieci. Klasy 1a, 1b, 4b i 7b po opieką wychowawców realizują projekt „Jestem bezpieczny w Sieci”, w ramach którego nasza szkoła 6 lutego 2018 obchodziła Dzień Bezpiecznego Internetu.
Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku i ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. Wszystkie działania podejmowane w ramach obchodów DBI były realizowane zgodnie z tegorocznym hasłem„Tworzymy kulturę szacunku w sieci”.
W ramach DBI przeprowadzone zostały dwa konkursy dla uczniów klas IV-VII: konkurs na plakat reklamujący Dzień Bezpiecznego Internetu, oraz konkurs wiedzy„Jestem bezpieczny w Sieci”. W pierwszym konkursie pierwsze miejsce zajęła Zuzia Sikora z klasy 7a, natomiast wyróżnienie otrzymali Bartosz Wielechowski (4b) oraz Aleksander Ćwik (5a).  W drugim konkursie wyróżnienia otrzymali: Jakub Sadło (4b), Wiktoria Cygan (5b) oraz Bartosz Wawrowski z klasy 6b.
Ukoronowaniem obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu było krótkie przedstawienie przygotowane przez uczniów klasy 7b pod nazwą „Czerwony Kapturek, czyli jak bezpiecznie korzystać z Internetu” dla młodszych kolegów.
Wierzymy, że wszystkie podjęte w ramach Dnia Bezpiecznego Internetu działania przyczynią się do wzrostu świadomości naszych uczniów w zakresie zagrożeń, które mogą czyhać w Sieci. Mamy nadzieję, że inicjatywa Dnia Bezpiecznego Internetu wpisze się na stałe w kalendarz wydarzeń w naszej szkole i będzie powtarzana w kolejnych latach