Święto Patrona Szkoły

W październiku uroczyście obchodzimy Święto Patrona Szkoły. Imię Jana Kochanowskiego  nasza szkoła przyjęła w 1980 roku.  Od tego czasu minęły 32 lata, a od śmierci wybitnego pisarza epoki renesansu aż  428 lat. To bardzo długi okres! Tyle się zmieniło. A jednak sam poeta poprzez swoją nieśmiertelną  twórczość, nadal wpisuje się w jakiś sposób w nasze współczesne życie. Wpisał się na stałe- jeśli można tak powiedzieć- w historię naszej szkoły. Jest jej patronem i patronem nas wszystkich, którzy przebywamy w obrębie jej murów. Utwory  Jana  z Czarnolasu poruszają  tematy, które były, są i będą wciąż aktualne, mimo upływających lat, mimo zmieniających się realiów życia.
Z  okazji Święta Patrona Szkoły  odbyły się liczne przedsięwzięcia, których celem  było przybliżenie sylwetki  pisarza oraz popularyzacja jego twórczości. Klasy szóste udały się na wycieczkę Śladami Jana Kochanowskiego. Odwiedziły Sycynę, miejsce urodzenia poety, muzeum w Czarnolesie oraz Zwoleń- miejsce pochówku pisarza.  Dla uczniów klas IV–VI nauczycielki języka polskiego  zorganizowały konkurs wiedzy o życiu i twórczości Jana Kochanowskiego, a nauczyciel plastyki – konkurs plastyczny.
„Największy poeto między poetami, Ty nigdy nie umierasz, zawżdy jesteś z nami”.  Pod tym hasłem 29 października  odbyła się akademia poświęcona Janowi Kochanowskiemu. Uczniowie klas V pod kierunkiem nauczycieli: Klaudii Smyk, Ewy Maj–Czerwińskiej i Barbary Wrzosowskiej zaprezentowali program literacko–poetycki. Akademię rozpoczęło uroczyste odśpiewanie hymnu szkoły. W rolę Jana Kochanowskiego wcielił się Łukasz Sadło. Na zakończenie dyrektor szkoły wręczył nagrody uczniom, którzy zajęli czołowe miejsca w zorganizowanych konkursach.
I miejsce – Aleksandra Bojara(6a)
II miejsce- Paulina Stańczak(5b) i Alicja Surdy(5b)
Wyróżnienia: Aleksandra Głowacka, Katarzyna Mirkowska, Oliwia Liwińska