Świetlica

Świetlica jest czynna od godziny 6.30 do godz. 15.45.

Wydarzenia - rok szkolny 2018/2019.
Wrzesień

We wrześniu dzieci, które po raz pierwszy przyszły do świetlicy miały możliwość dokładnego poznania szkoły. Nauczyciele świetlicy czuwali nad bezpieczeństwem uczniów, dbali o szybkie przystosowanie się ich do nowych warunków organizując zajęcia i zabawy integrujące grupę.
Przeprowadzone zostały pogadanki dotyczące bezpieczeństwa ucznia podczas zajęć świetlicowych, na placu zabaw, boisku szkolnym oraz dotyczące gier, zabawek świetlicowych i utrzymania porządku w świetlicy. Dzieci zapoznane zostały z regulaminem świetlicy, poznały prawa i obowiązki uczestnika zajęć świetlicowych, jak również wybrały nazwę „Świetliki”.
Odbyło się „Pasowanie na Świetlika”. Dzieci złożyły przyrzeczenie, że będą się starały być wesołymi, posłusznymi i pomocnymi w potrzebie uczniami: „Ja świetlik przyrzekam być grzecznym, o dobrym zachowaniu pamiętać, zjadać całe obiadki. szanować gry i zabawki, nie psocić, nie hałasować, nauczycieli słuchać, z innymi się grzecznie bawić”.
Organizowane były gry i zabawy ruchowe na świeżym powietrzu. Odbyły się również pogadanki na temat: „Bezpieczna droga do i ze szkoły”. Dzieci wykonały prace przedstawiające znaki drogowe jak również brały udział w odgrywaniu scenek.
 23 września przyszła do nas jesień. Z dziećmi prowadziliśmy rozmowy na temat zmian jakie można zauważyć w przyrodzie. Została zmieniona dekoracja świetlicy i kącik „Pracownia małych artystów”. O
pracowała: mgr Jolanta Sadłocha-Chodorek


Październik

Miesiąc październik rozpoczęliśmy od zajęć manualnych związanych z darami jesieni. Dzieci wykonywały bardzo chętnie piękne prace plastyczne wykorzystując kolory tej barwnej pory roku tworząc jesienne liście, róże, drzewa jesieni, kolorowe parasole, które zdobią naszą świetlicę. Robiły ludziki z kasztanów, żołędzi i korale z jarzębiny. W kąciku „Pracownia małego artysty” pojawiły się nowe, kolorowe prace.
Drugi tydzień października poświęcono nauczycielom i uczniom z okazji ,,Dnia Nauczyciela”. Z tej okazji bawiliśmy się, dzieci wcielały się w rolę nauczyciela i prowadziły niektóre zajęcia świetlicowe.
Obchodziliśmy też Dzień Poczty i Dzień Pisania Listów. Robiliśmy koperty, projektowaliśmy znaczki pocztowe, co sprawiło nam wszystkim dużo radości.
Z okazji ,,Dnia Drzewa” wykonaliśmy drzewko jesienne, które zdobi naszą świetlicę.
W październiku odbył się też konkurs plastyczny pt. „Nasze owoce”. Zwycięzcami zostali: Nadia Bujnowska, Daria Pocheć, Zuzanna Kozłowska, Maja Wojton, Maja Gębura, którym raz jeszcze gratulujemy. Zwycięzcy otrzymali nagrody.
Korzystając z pięknej, słonecznej pogody dzieci często przebywały na świeżym powietrzu. Bawiły się na placu zabaw, jak i na boisku szkolnym (grali w piłkę nożna, rzucali do celu, dziewczęta skakały w gumę, w hula-hop, pokonywali tor przeszkód).
W miesiącu październiku z okazji dnia „Dzień Kundelka” 25.10.2018r. zaprosiłam do świetlicy szkolnej niecodziennego gościa Panią Katarzynę zajmującą się bezdomnymi psami ze schroniska, która szerzej zapoznała dzieci z możliwościami pomocy bezdomnym psom. Dzieci były zafascynowane naszym gościem zwłaszcza tym na czterech łapach. Zajęcia w tym tygodniu były poświęcone w większości psom. Omawialiśmy sposoby zajmowania się zwierzętami domowymi zwłaszcza psami.
Zmierzch października to kojarzące się dynie i nietoperze. Dzieci wykonywały piękne prace.
Opracowała: mgr Jolanta Sadłocha-Chodorek


Listopad

Na początku miesiąca obchodziliśmy Święto Zmarłych. Dzień ten skłonił nas do refleksji, zadumy i wspomnień o najbliższych, którzy już odeszli. Wykonywaliśmy kolorowe znicze.
Bardzo ważnym świętem było 100 - lecie Odzyskania Niepodległości, z okazji którego odbyło się spotkanie z panią Dorotą Jabłońską z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Starachowicach, która opowiedziała o odzyskaniu niepodległości po długim okresie niewoli oraz trudy życia naszego narodu pod panowaniem trzech zaborów. Z tej okazji wykonywaliśmy flagi, kotyliony, kwiaty biało-czerwone, które zdobią naszą świetlicę. Na szczególną uwagę zasługuje orzeł wykonany techniką origami.
W kąciku „Pracownia Małych Artystów” pojawiły się nowe prace.
16 listopad to Międzynarodowy Dzień Tolerancji, a 19 listopad Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Z tej okazji stworzyliśmy własną pocztę, dzięki której każdy mógł wysłać życzenia lub pozdrowienia do wybranej osoby.  Odbyły się zajęcia ukierunkowane na właściwe zrozumienie i znaczenie słowa „tolerancja”. Motto prawdziwe tego dnia w świetlicy brzmiało „Nikt nie może być Sam”.
23 listopada świętowaliśmy Dzień Kultur Europejskich, przypominaliśmy sobie jakie kraje razem z nami wchodzą w skład Unii Europejskiej. Wykonywaliśmy również flagi tych państw.
25 listopada to dopiero ważny dzień? Dzień Pluszowego Misia. Dawniej tego dnia swoje święto mieli Miś Uszatek i Miś Colargol, a obecnie Kubuś Puchatek. Dzieci tego dnia przyniosły swoje ulubione pluszaki. Z tej okazji odbyło się spotkanie z panią Magdaleną Mroczek z Miejskiej Biblioteki Publicznej „Plastuś”, która opowiedziała historię prawdziwą „Nasz Niezwykły Miś Kapral”. Dzieci poznały historię powstania święta Pluszowego Misia.
 W świetlicy szkolnej odbyły się również konkursy:
- Kolorowy znicz, wyróżnieni: Piotr Płaneta, Wojciech Surdy, Daria Pocheć, Nadia Bujnowska, Wiktoria Bańka, Julia Kurek, Zuzanna Kozłowska, Natalia Grela.
- Konkurs warcabowy, wyróżnieni: Jakub Pacek, Igor Maksymow, Adam Świercz, Lena Skarbek.
Zwycięzcy otrzymali słodycze, którym jeszcze raz gratulujemy.
Listopad zakończył się wróżbami andrzejkowymi. Wykonana została dekoracja, a dzieci były pięknie przebrane. Zgodnie z tradycją andrzejkową dzieci wzięły udział w zabawie pełnej wróżb. Wszystkich obecnych powitały wróżki, które opowiedziały o historii andrzejkowych tradycji. Następnie odbyło się wróżenie imienia przyszłej sympatii. Dzieci wzięły udział w zabawie wróżenia z przedmiotu spod kubka, uderzenie wahadełka, pływające statki, horoskopy, lanie wosku przez dziurkę od klucza, ustawienie bucików. Dzieci losowały również ciastko z wróżbą.
Wszystkie zabawy traktowane z przymrużeniem oka wprowadzały dzieci w radosny, magiczny nastrój oraz przyniosły wiele uśmiechu.
Opracowała: mgr Jolanta Sadłocha-Chodorek


Grudzień

 

Grudzień to wyjątkowy miesiąc, ze względu na jego świąteczno-zimową atmosferę. Zawitała ona także do naszej świetlicy. W dniu św. Barbary gościliśmy górnika. Duże zainteresowanie wśród dzieci wzbudził zwłaszcza jego galowy mundur ze złotymi guzikami oraz czapka z białym pióropuszem.
Grudzień był szczególnie radosny, ponieważ odwiedził nas Święty Mikołaj. Dzieci podarowały mu samodzielnie wykonane prace plastyczne.
Wiele czasu zajęło wykonanie świątecznych dekoracji w świetlicy. Na oknach „rozgościły się” choinki, papierowe płatki śniegu, kolorowe bombki, aniołki i gwiazdki. Zdobią one również korytarz na parterze oraz choinkę w holu szkolnym. Wykonany został stroik świąteczny i okolicznościowa gazetka „Wesołych Świąt”. Dzieci wzięły także udział w konkursie plastycznym na najładniejszą kartkę bożonarodzeniową.  Najpiękniejsze prace wykonały: Maja Gębura z kl. 4b, Nadia Bujnowska z kl. 1a i Lena Ćwik z kl. 0.
Opracowała mgr Jolanta Sadłocha-Chodorek