Świetlica

Świetlica jest czynna od godziny 6.30 do godz. 15.45.

Wydarzenia - rok szkolny 2019/2020
Wrzesień

Pierwsze dni szkoły upłynęły nam na dzieleniu się wakacyjnymi wspomnieniami, wzajemnym poznawaniu oraz integracji grupy świetlicowej. Omówiłam z dziećmi zapisanymi regulamin świetlicy. Rozmawiałam z uczniami o bezpiecznej drodze do szkoły i ze szkoły. W pierwszym tygodniu zorganizowałam zajęcia integracyjne „Poznajmy się”. Głównym celem było wzajemne poznanie się dzieci. Z sentymentem dzieci wspominały zakończenie roku szkolnego i wykonanie przez nich układy taneczne.
We wrześniu zorganizowałam konkursy: „Moja ulubiona postać z bajki”, „Dary września – grzyby” lepienie z plasteliny. Wszyscy uczestnicy otrzymali słodycze. Prowadziłam także zajęcia plastyczno-techniczne podczas których uczniowie mogą rozwijać swoje umiejętności. Gdy wrześniowa pogoda dopisywała wychodziłam z dziećmi na boisko szkolne, chłopcy grali w piłkę nożną, a dziewczynki bawiły się na placu zabaw. Wraz z nadchodzącą jesienią prowadziłam zajęcia plastyczne, które zaowocowały powstaniem drzewa dzieci zapisanych do świetlicy. Każdy listek to imię uczestnika świetlicy. Dziewczęta z klas starszych wykonały drzewo jesienne. mgr Jolanta Sadłocha-Chodorek

Październik

W dniu 16 października 2019r.  w naszej szkole odbyła się próbna ewakuacja, w której uczestniczyli wszyscy uczniowie. Działania uczniów, ich zachowanie - czy jest zgodne z przyjętymi w szkole procedurami, obserwowali strażacy z Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Starachowicach oraz Pani Dyrektor.
Na boisku szkolnym dokonano podsumowania przeprowadzonej akcji.  Po apelu starsi koledzy powrócili na zajęcia do szkoły, zaś uczniowie klas 0-III mogli obejrzeć wóz strażacki. Sprawiło im to dużo radości. Nie bez echa pozostało to wydarzenie.  Uczniowie, którzy uczęszczają do świetlicy szkolnej w ramach zajęć plastycznych wykonywali rysunki wozu strażackiego lub przedstawiali strażaków w ich niebezpiecznej, lecz ważnej pracy. W trakcie zajęć świetlicowych podopieczni uczestniczyli także w pogadance o pracy strażaków.


Listopad

Jesień zawitała do nas na dobre. Świetlica została udekorowana pracami o tematyce jesiennej. Nie zapomnieliśmy o Dniu Wszystkich Świętych, który skłonił nas do refleksji, zadumy wspomnień o najbliższych, którzy już odeszli. Dzieci wykonały piękne prace plastyczne – najładniejszy znicz. Z okazji Dnia Nieodległości sala świetlicy przybrała barwy biało-czerwone. Dzieci pod moim kierunkiem wykonały techniką origami Orła Białego, flagi Polski, kwiaty biało-czerwone, motyle, liście które zdobią okna świetlicy. Na tablicach ściennych zawisły prace o treści patriotycznej. Poznawaliśmy i omawialiśmy symbole narodowe oraz rozwijałam zainteresowanie dzieci historią własnego kraju. Dzieci wykonały również prace plastyczne. Z okazji Dnia Kundelka, 21 listopada świetlicę odwiedziła Pani Katarzyna ze schroniska dla zwierząt w Rudniku wraz z pieskiem o imieniu „Sunia”, która entuzjastycznie zareagowała na spotkanie z dziećmi. Pani opowiadała dzieciom poruszające historie porzuconych zwierząt, które trafiły do schroniska. Dzieci dowiedziały się również w jaki sposób dbać o zwierzęta, szczególnie w okresie jesieni i zimy. Dzieci przygotowały się do spotkania, wykonały piękne prace plastyczne swoich pupili. W podziękowaniu uczestnicy spotkania przekazali karmę dla zwierząt. mgr Jolanta Sadłocha-Chodorek


Grudzień

Święta Bożego Narodzenia są dla wszystkich, a szczególnie dla dzieci radosnym przeżyciem. Sam okres przygotowania wywołuje wiele emocji. To okres ekscytującego oczekiwania, który ostatnio najmłodszemu pokoleniu zaczyna kojarzyć się wyłącznie z prezentami i zakupami w supermarketach. Postanowiłyśmy ten czas maksymalnie wykorzystać, aby dzieci poczuły prawdziwą atmosferę świąt.

Uczniowie wykonywali prace plastyczne. Na tablicach zawisy przepiękne Mikołaje i choinki. Własnoręcznie wykonane gwiazdki i ozdoby choinkowe przyozdobiły okna i ściany. Światełka rozświetliły świetlicę i stworzyły niepowtarzalna atmosferę.
Dzieci poznawały tradycje i zwyczaje związane ze Świętami Bożego Narodzenia. Bardzo chętnie opowiadały o zwyczajach świątecznych panujących w ich rodzinach. Z wielką uwagą słuchały również o zwyczajach i tradycjach świątecznych w różnych regionach Polski. Podczas poznawania polskich tradycji świątecznych nie zapomnieliśmy o wspólnym kolędowaniu. Dzieci poznały kolędy i pastorałki.
W świąteczna atmosferę wprowadziły nas jasełka szkolne w wykonaniu starszych kolegów.
Na koniec składaliśmy sobie świąteczne życzenia, uczniom najbardziej podobały się życzenia dotyczące dużej ilości prezentów pod choinką.

Styczeń

W tym roku zima nie chce do nas zawitać. Postanowiliśmy sami ją stworzyć w naszej świetlicy. Dzieci wykonały wiele prac plastycznych ukazujących uroki tak lubianej przez nie zimy. Uczniowie zrobili bałwany z kolorowymi kapeluszami, krajobrazy zimowe, jak również drzewko z białego papieru udekorowane płatkami śniegu, które zdobi okno naszej świetlicy jak i tablice.
Zima to trudny czas dla ptaków. Rozmawialiśmy na temat konieczności i zasad dokarmiania zwierząt podczas zimy. Dzieci pamiętają o naszych małych przyjaciołach, którzy potrzebują naszej pomocy zwłaszcza w zimowym okresie. Każde dziecko mogło pomóc ptakom i umieścić pokarm w dostępnym dla nich miejscu.
Prowadziłam pogadanki na temat Nasze Noworoczne postanowienia. Dzieci nauczyły się przysłów i powiedzeń związanych z Nowym Rokiem. 
Z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka dzieci wykonały laurki, które wręczyły swoim kochanym dziadkom.                                                                                 
Styczeń to czas zabaw karnawałowych. Impreza karnawałowa to odpowiednie maski i przebrania. Dzieci miały okazję zrobić je w świetlicy. Maski dekorują tablicę świetlicy.
W miesiącu styczniu odbył się świetlicowy konkurs – Moja ulubiona postać z bajki, lepienie z plasteliny. Wyróżnieni: Igor Ćwik, Daria Pocheć, Zuzanna Kozłowska, Nadia Bujnowska, Aleksandra Kończak, Adrianna Kubicka, Karol Haba. Gratulujemy.
Prowadzone były również gry i zabawy świetlicowe.
Utrwalaliśmy zwroty grzecznościowe: „O dobrym wychowaniu słów kilka”.
W związku ze zbliżającymi się feriami przypomnieliśmy zasady bezpiecznego wypoczynku.  mgr Jolanta Sadłocha-Chodorek

Luty

Po feriach zimowych wypoczęci i z uśmiechem wróciliśmy do szkoły. Dzieci bardzo chętnie opowiadały o przygodach jakie spotkały ich w tym okresie. Mimo, że pogoda na dworze bardziej przypominała nam o zbliżającej się wiośnie, nasi uczniowie w zimowych nastrojach postanowili wprowadzić do świetlicy trochę zimy. Mogła ona zagościć jedynie w naszej wyobraźni lub w naszych marzeniach. Dzieci tworzyły prace plastyczne prezentujące zimowe krajobrazy i zimowe symbole, jak również lepiły z plasteliny serduszka i zwierzęta.
14 lutego „Dzień św. Walentego”. Dzieci uczestniczyły w pogadankach „Być przyjacielem i mieć przyjaciela”, w które idealnie wkomponowały się Walentynki. Uczniowie wykonali je obdarowując nimi bliskie osoby. Świetlica udekorowana została sercami, serduszkami i łańcuchami serduszek, które zdobią okna, gazetki ścienne i parapety.
17 lutego w naszej świetlicy obchodziliśmy „Światowy Dzień Kota”. Głównym celem było kształtowanie właściwego stosunku do zwierząt. Dzieci wykonały prace plastyczne swoich pupili, które zdobią tablice świetlicy „Zwierzęta duże i małe”.
Dzieci grały również w gry planszowe, tor przeszkód, mini piłkę nożną, układały puzzle, konstruowały z klocków budowle i brały czynny udział w zajęciach ruchowych.
Mimo, że miesiąc był krótki, ale dla nas pracowity i pełen ciekawych wydarzeń. mgr Jolanta Sadłocha-Chodorek

Marzec

Marzec to miesiąc, który budzi nadzieję na nadejście wiosny. Zaczęliśmy bardziej uważnie obserwować przyrodę i wypatrywać oznak nowej pory roku. Z każdym dniem było ich coraz więcej, a ich spostrzeganie budziło radość i uśmiech. Wiosna zagościła w naszej świetlicy na dobre w różnego rodzaju dekoracjach. Dzieci wykonały prace plastyczne o tematyce wiosennej: „Panią Wiosnę”, każdy kwiatek zdobiący jej sukienkę to imię uczestnika świetlicy, zwiastuny wiosny (tulipany, przebiśniegi, hiacynty, krokusy, bociany, jaskółki, motyle), które zdobią tablice świetlicowe. Przeprowadziłam pogadankę na temat wiosny, która zawita do nas. Dzieci opowiadały jakie zwierzęta budzą się wiosną z zimowego snu, wymieniały też rośliny, które zwiastują nadchodzącą wiosnę. Nauczyły się składać motyle z papieru, tulipany, które zdobią tablice i parapety naszej świetlicy.
Dzieci uczciły Dzień Kobiet wykonując piękne tulipany dla swoich mam, sióstr i babć. mgr Jolanta Sadłocha-Chodorek