Świetlica

Świetlica jest czynna od godziny 6.30 do godz. 15.45.

Wydarzenia - rok szkolny 2018/2019.
Wrzesień

We wrześniu dzieci, które po raz pierwszy przyszły do świetlicy miały możliwość dokładnego poznania szkoły. Nauczyciele świetlicy czuwali nad bezpieczeństwem uczniów, dbali o szybkie przystosowanie się ich do nowych warunków organizując zajęcia i zabawy integrujące grupę.
Przeprowadzone zostały pogadanki dotyczące bezpieczeństwa ucznia podczas zajęć świetlicowych, na placu zabaw, boisku szkolnym oraz dotyczące gier, zabawek świetlicowych i utrzymania porządku w świetlicy. Dzieci zapoznane zostały z regulaminem świetlicy, poznały prawa i obowiązki uczestnika zajęć świetlicowych, jak również wybrały nazwę „Świetliki”.
Odbyło się „Pasowanie na Świetlika”. Dzieci złożyły przyrzeczenie, że będą się starały być wesołymi, posłusznymi i pomocnymi w potrzebie uczniami: „Ja świetlik przyrzekam być grzecznym, o dobrym zachowaniu pamiętać, zjadać całe obiadki. szanować gry i zabawki, nie psocić, nie hałasować, nauczycieli słuchać, z innymi się grzecznie bawić”.
Organizowane były gry i zabawy ruchowe na świeżym powietrzu. Odbyły się również pogadanki na temat: „Bezpieczna droga do i ze szkoły”. Dzieci wykonały prace przedstawiające znaki drogowe jak również brały udział w odgrywaniu scenek.
 23 września przyszła do nas jesień. Z dziećmi prowadziliśmy rozmowy na temat zmian jakie można zauważyć w przyrodzie. Została zmieniona dekoracja świetlicy i kącik „Pracownia małych artystów”. O
pracowała: mgr Jolanta Sadłocha-Chodorek


Październik

Miesiąc październik rozpoczęliśmy od zajęć manualnych związanych z darami jesieni. Dzieci wykonywały bardzo chętnie piękne prace plastyczne wykorzystując kolory tej barwnej pory roku tworząc jesienne liście, róże, drzewa jesieni, kolorowe parasole, które zdobią naszą świetlicę. Robiły ludziki z kasztanów, żołędzi i korale z jarzębiny. W kąciku „Pracownia małego artysty” pojawiły się nowe, kolorowe prace.
Drugi tydzień października poświęcono nauczycielom i uczniom z okazji ,,Dnia Nauczyciela”. Z tej okazji bawiliśmy się, dzieci wcielały się w rolę nauczyciela i prowadziły niektóre zajęcia świetlicowe.
Obchodziliśmy też Dzień Poczty i Dzień Pisania Listów. Robiliśmy koperty, projektowaliśmy znaczki pocztowe, co sprawiło nam wszystkim dużo radości.
Z okazji ,,Dnia Drzewa” wykonaliśmy drzewko jesienne, które zdobi naszą świetlicę.
W październiku odbył się też konkurs plastyczny pt. „Nasze owoce”. Zwycięzcami zostali: Nadia Bujnowska, Daria Pocheć, Zuzanna Kozłowska, Maja Wojton, Maja Gębura, którym raz jeszcze gratulujemy. Zwycięzcy otrzymali nagrody.
Korzystając z pięknej, słonecznej pogody dzieci często przebywały na świeżym powietrzu. Bawiły się na placu zabaw, jak i na boisku szkolnym (grali w piłkę nożna, rzucali do celu, dziewczęta skakały w gumę, w hula-hop, pokonywali tor przeszkód).
W miesiącu październiku z okazji dnia „Dzień Kundelka” 25.10.2018r. zaprosiłam do świetlicy szkolnej niecodziennego gościa Panią Katarzynę zajmującą się bezdomnymi psami ze schroniska, która szerzej zapoznała dzieci z możliwościami pomocy bezdomnym psom. Dzieci były zafascynowane naszym gościem zwłaszcza tym na czterech łapach. Zajęcia w tym tygodniu były poświęcone w większości psom. Omawialiśmy sposoby zajmowania się zwierzętami domowymi zwłaszcza psami.
Zmierzch października to kojarzące się dynie i nietoperze. Dzieci wykonywały piękne prace.
Opracowała: mgr Jolanta Sadłocha-Chodorek


Listopad

Na początku miesiąca obchodziliśmy Święto Zmarłych. Dzień ten skłonił nas do refleksji, zadumy i wspomnień o najbliższych, którzy już odeszli. Wykonywaliśmy kolorowe znicze.
Bardzo ważnym świętem było 100 - lecie Odzyskania Niepodległości, z okazji którego odbyło się spotkanie z panią Dorotą Jabłońską z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Starachowicach, która opowiedziała o odzyskaniu niepodległości po długim okresie niewoli oraz trudy życia naszego narodu pod panowaniem trzech zaborów. Z tej okazji wykonywaliśmy flagi, kotyliony, kwiaty biało-czerwone, które zdobią naszą świetlicę. Na szczególną uwagę zasługuje orzeł wykonany techniką origami.
W kąciku „Pracownia Małych Artystów” pojawiły się nowe prace.
16 listopad to Międzynarodowy Dzień Tolerancji, a 19 listopad Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Z tej okazji stworzyliśmy własną pocztę, dzięki której każdy mógł wysłać życzenia lub pozdrowienia do wybranej osoby.  Odbyły się zajęcia ukierunkowane na właściwe zrozumienie i znaczenie słowa „tolerancja”. Motto prawdziwe tego dnia w świetlicy brzmiało „Nikt nie może być Sam”.
23 listopada świętowaliśmy Dzień Kultur Europejskich, przypominaliśmy sobie jakie kraje razem z nami wchodzą w skład Unii Europejskiej. Wykonywaliśmy również flagi tych państw.
25 listopada to dopiero ważny dzień? Dzień Pluszowego Misia. Dawniej tego dnia swoje święto mieli Miś Uszatek i Miś Colargol, a obecnie Kubuś Puchatek. Dzieci tego dnia przyniosły swoje ulubione pluszaki. Z tej okazji odbyło się spotkanie z panią Magdaleną Mroczek z Miejskiej Biblioteki Publicznej „Plastuś”, która opowiedziała historię prawdziwą „Nasz Niezwykły Miś Kapral”. Dzieci poznały historię powstania święta Pluszowego Misia.
 W świetlicy szkolnej odbyły się również konkursy:
- Kolorowy znicz, wyróżnieni: Piotr Płaneta, Wojciech Surdy, Daria Pocheć, Nadia Bujnowska, Wiktoria Bańka, Julia Kurek, Zuzanna Kozłowska, Natalia Grela.
- Konkurs warcabowy, wyróżnieni: Jakub Pacek, Igor Maksymow, Adam Świercz, Lena Skarbek.
Zwycięzcy otrzymali słodycze, którym jeszcze raz gratulujemy.
Listopad zakończył się wróżbami andrzejkowymi. Wykonana została dekoracja, a dzieci były pięknie przebrane. Zgodnie z tradycją andrzejkową dzieci wzięły udział w zabawie pełnej wróżb. Wszystkich obecnych powitały wróżki, które opowiedziały o historii andrzejkowych tradycji. Następnie odbyło się wróżenie imienia przyszłej sympatii. Dzieci wzięły udział w zabawie wróżenia z przedmiotu spod kubka, uderzenie wahadełka, pływające statki, horoskopy, lanie wosku przez dziurkę od klucza, ustawienie bucików. Dzieci losowały również ciastko z wróżbą.
Wszystkie zabawy traktowane z przymrużeniem oka wprowadzały dzieci w radosny, magiczny nastrój oraz przyniosły wiele uśmiechu.
Opracowała: mgr Jolanta Sadłocha-Chodorek


Grudzień

Grudzień to wyjątkowy miesiąc, ze względu na jego świąteczno-zimową atmosferę. Zawitała ona także do naszej świetlicy. W dniu św. Barbary gościliśmy górnika. Duże zainteresowanie wśród dzieci wzbudził zwłaszcza jego galowy mundur ze złotymi guzikami oraz czapka z białym pióropuszem.

Grudzień był szczególnie radosny, ponieważ odwiedził nas Święty Mikołaj. Dzieci podarowały mu samodzielnie wykonane prace plastyczne.
Wiele czasu zajęło wykonanie świątecznych dekoracji w świetlicy. Na oknach „rozgościły się” choinki, papierowe płatki śniegu, kolorowe bombki, aniołki i gwiazdki. Zdobią one również korytarz na parterze oraz choinkę w holu szkolnym. Wykonany został stroik świąteczny i okolicznościowa gazetka „Wesołych Świąt”. Dzieci wzięły także udział w konkursie plastycznym na najładniejszą kartkę bożonarodzeniową.  Najpiękniejsze prace wykonały: Maja Gębura z kl. 4b, Nadia Bujnowska z kl. 1a i Lena Ćwik z kl. 0.
Opracowała mgr Jolanta Sadłocha-Chodorek


Styczeń

Styczeń w świetlicy dla klas młodszych był czasem noworocznych postanowień. Dyskutowaliśmy o tym czym są plany i postanowienia noworoczne i czy warto je robić. Na początku miesiąca dzieci wykonały ciekawe drzewko udekorowane białymi płatkami śniegu. Stworzyły także krajobrazy zimowe.
Zima to trudny czas dla ptaków. Dzieci uczęszczające do świetlicy pamiętają o naszych małych przyjaciołach, którzy zwłaszcza w okresie zimowym potrzebują naszej pomocy. Dzieci zapoznały się z prostymi sposobami dokarmiania ptaków. Wykonaliśmy serca z ziaren kukurydzy oraz ciekawy karmnik z wydrążonego arbuza, który wypełniliśmy okruszkami chleba. Każde dziecko mogło pomóc ptakom i umieścić pokarm w dostępnym dla nich miejscu.
Rozmawialiśmy o urokach, przyjemnościach oraz niebezpieczeństwach jakie niesie ze sobą zima. Ulubione zabawy zimowe, ciekawe sporty, które możemy uprawiać podczas zimy były tematem prac plastycznych.
Dyskusja na temat roli jaką pełnią osoby starsze w naszym życiu, o potrzebie okazywania szacunku i serdeczności odbyły się przed świętem Dnia Babci i Dnia Dziadka. Obdarowaliśmy naszych kochanych dziadków własnoręcznie wykonanymi laurkami.
Kiedy pogoda nam nie sprzyjała odbywały się zajęcia ruchowe na holu szkolnym.
Styczeń to czas zabaw karnawałowych. Rozmawialiśmy o tym, czym jest karnawał, z czym nam się kojarzy skąd pochodzi i gdzie na świecie obchodzi się go najhuczniej. Żadna impreza karnawałowa nie może odbyć się bez odpowiednich masek i przebrań. Dzieci miały okazję zrobić je w świetlicy. Bawiliśmy się w projektantów mody i przygotowaliśmy swoje koncepcje karnawałowe.
Wychodziliśmy na świeże powietrze, by się dotleniać i hartować organizm. Podczas wyjść na boisko szkole bawiliśmy się w berka, graliśmy w piłkę, lepiliśmy bałwana, rzucaliśmy śnieżkami do celu.
30 stycznia pani Patrycja Cielecka przeprowadziła zajęcia plastyczne na temat: „Nasi mali przyjaciele” dla klas młodszych i starszych oraz zapoznała chętnych z techniką szkicowania. Wykonane piękne prace zdobią tablicę „Prace Małych Artystów” w świetlicy szkolnej.
Opracowała mgr Jolanta Sadłocha-Chodorek


Luty

Dzieci wykonały wiele prac plastycznych ukazujących uroki tak lubianej przez nie zimy. Rozmawialiśmy na temat konieczności i zasad dokarmiania zwierząt podczas zimy o bezpiecznych zabawach zimowych. Przypomnieliśmy sobie rodzaje sportów i zabaw zimowych. Tworzyliśmy prace plastyczne prezentujące zimowe krajobrazy. Dzieci chętnie grały w gry planszowe jak również brały udział w zabawach ruchowych.
Odbył się konkurs na najładniejszą maskę karnawałową. Wyróżnione zostały uczennice: Maja Wojton, Karina Gralec i Ada Kubicka.
05.02.2019 r. obchodziliśmy Światowy Dzień Nutelli. Jest to stała data. Święto to powstało z inicjatywy amerykańskich blogerów włoskiego pochodzenia Sarry Rosso i Michellea Fabio, którzy są do dziś ogromnymi wielbicielami kremu Nutella. Dzieci z tej okazji wykonały prace plastyczne, które zdobią tablicę świetlicy szkolnej. 
14.02.2019 r. odbyły się Walentynki. Dzieci wykonały piękne prace plastyczne.
Rozmawialiśmy na temat: „Panujemy nad emocjami”. Emocje towarzyszą nam zawsze. Są miłe i niemiłe, wszystkie są naturalne i do każdej z nich mamy prawo. Najważniejsze jest to, aby nauczyć się nad nimi panować, szczególnie nad złością i gniewem.
27.02.2019 r. obchodziliśmy Dzień Dinozaura. Uczniowie mogli zapoznać się z gazetką tematyczną dotyczącą tego nietypowego święta oraz przeczytać niezwykłe ciekawostki o dinozaurach. Odbyły się również zajęcia plastyczne na których uczniowie mogli wykonać swojego dinozaura.
28.02.2019 r. z okazji Dnia Otwartego Szkoły dziewczynki z klas najmłodszych wzięły udział w pokazie tanecznym. Gratulujemy. Za występ otrzymały słodycze i medale.
Opracowała mgr Jolanta Sadłocha-Chodorek


Marzec

Marzec to miesiąc, który budzi nadzieję na nadejście wiosny. Zaczęliśmy bardziej uważnie obserwować przyrodę i wypatrywać oznak nowej pory roku. Okazało się, że z każdym dniem było ich coraz więcej, a ich spostrzeganie budziło radość i uśmiech. W czasie zajęć dzieci chętnie dzieliły się informacjami na temat zwiastunów wiosny. Poznały wiersze Jana Brzechwy, Juliana Tuwima oraz Wandy Chotomskiej. Wiersze o wiośnie stały się inspiracją prac plastycznych. Dzieci wykonały piękne kolorowe prace, które zdobią świetlicę. Nauczyły się składać motyle z papieru oraz kwiaty. Wiosna zagościła w naszej świetlicy w różnego rodzaju dekoracjach. „Dzień Wiosny” dzieci przywitały w pięknych kolorowych strojach wiosennych.
Odbył się dla uczniów klas I, II maraton „w układaniu puzzli na czas”. O zwycięstwie decydował czas ułożenia wszystkich elementów. Rywalizacja była zacięta, a uczniowie wykazali się niezwykłą umiejętności i refleksem. Wszystkim gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Dzieci tworzyły ciekawe budowle z różnych klocków. Każde dziecko może również budować z klocków LEGO. Dzieci realizują własne pomysły. Odbywały się również zajęcia taneczne. Przygotowany został „układ wiosna”, który zaprezentowany będzie na apelu szkolnym, jak również „taniec hiszpański”.
Opracowała mgr Jolanta Sadłocha-Chodorek


Kwiecień

Początek kwietnia to czas przygotowań do Świąt Wielkanocnych. Nie mogło zabraknąć w świetlicy kurczaków, zajączków czy bazi. Dzieci wykonały wiele kolorowych pisanek z papieru, wielkanocne jajka według zaprojektowanych przez siebie wzorów i koncepcji. Prace wyróżniały się dużą inwencją twórczą, pomysłowością. Najładniejsze pisanki zostały nagrodzone, a uczestnicy otrzymali słodycze. Na tablicy zawisły piękne prace, które zdobią świetlicę. W miesiącu kwietniu nasi najmłodsi uczestnicy zatańczyli na apelu szkolnym z okazji „Dnia Wiosny”. Gratulujemy. Rozmawialiśmy też na temat naszego miasta. Poznaliśmy legendy, postaci i fakty historyczne oraz przyglądaliśmy się szczególnie ważnym i pięknym zabytkom i symbolom miasta.
Opracowała mgr Jolanta Sadłocha-Chodorek


Maj

Każdą wolną chwilę staraliśmy się spędzić na powietrzu. Korzystaliśmy ze wszystkich miejsc przeznaczonych do gier i zabaw: boiska, placu zabaw i otaczającego go terenu. Zabawy ruchowe, sprawnościowe, tematyczne, zajęcia relaksacyjne i gry sportowe to nasze ulubione formy aktywności. A na dworze to dopiero jest fajna zabawa. Wykonaliśmy różne prace plastyczne, które zdobią naszą świetlicę. Rozmawialiśmy o naszych pasjach, fascynacjach, ulubionych pracach. Prowadziliśmy zajęcia „świetlica czyta dzieciom” oraz rozmawialiśmy o książkach, ich wartościach, ulubionych lub szczególnie polecanych utworach. Staraliśmy wyjaśnić myśl „Kto czyta żyje wielokrotnie”. Prowadziliśmy pogadanki na temat „Z czym ci się kojarzy szczęśliwa rodzina?”. Jaka jest moja mama i za co ją kocham? Dzieci wykonały prace plastyczne – portret mamy. Wszystkie prace zostały nagrodzone słodyczami. Gratulujemy. Prowadzone były również zajęcia taneczne dla dzieci z klas 0 – 3. Dzieci wystąpią w układach tanecznych na zakończenie roku szkolnego.
Opracowała mgr Jolanta Sadłocha-Chodorek