Spotkanie projektowe w Iasi

W dniach 22 - 27 października 2013 r. odbyło się czwarte spotkanie projektowe w mieście Iasi w Rumunii. Naszą szkołę reprezentowali: koordynator projektu - pani Małgorzata Pater, dyrektor szkoły pan Jan Kuciapski, pani Grażyna Woźniak oraz dwie uczennice: Alicja Surdy z klasy VIb oraz  Małgorzata Markowska z klasy VIa. Gospodarzem spotkania była szkoła rumuńska - Collegiul „Costache Negruzzi”, znajdująca się w Iasi, mieście liczącym około 308,8 tys. mieszkańców, położonym w północno-wschodniej Rumunii (w historycznej Mołdawii), nad rzeką Bahlui.
Program spotkania był bardzo bogaty. W pierwszym dniu wizyty, po przedstawieniu partnerów, nauczyciele i uczniowie mieli możliwość zwiedzenia szkoły. Jest ona jedną z najstarszych placówek oświatowych, założoną w 1895 r. i związaną z UNESCO od 1990 r. Następnie obejrzeli w szkolnym audytorium, przygotowany przez uczniów, program artystyczny. Były to piosenki i tańce ludowe w wykonaniu uczniów z różnych poziomów edukacji szkolnej. Kolejnym punktem programu były warsztaty, w czasie których uczniowie z krajów partnerskich prezentowali wykonane w szkołach „Zielniki”, zawierające 20 typowych dla regionu roślin. Ponadto należało przedstawić nazwy tych roślin w języku ojczystym, po łacinie, języku angielskim oraz językach partnerów. Dla nas był to język francuski, hiszpański, słowacki oraz rumuński. Drugą część warsztatów stanowiły prezentacje multimedialne na temat „Polityki ochrony środowiska w krajach”.
W godzinach popołudniowych wszyscy uczestnicy spotkania udali się na długi spacer po Iasi. W promieniach słońca mogli podziwiać wspaniałe zabytki, takie jak: budynek Uniwersytetu Alexandra Cuza, monumentalny wspaniały neogotycki Pałac Kultury, katedrę św. Paraskiewy, XV-wieczną cerkiew św. Mikołaja, gmach Opery, XVII-wieczną cerkiew Trzech Hierarchów, późnobarokową Wielką Synagogę, zaprojektowaną przez twórcę wieży Eiffla oraz otoczony murem Monastyr Golia. W mieście jest dużo przestrzeni, kolorowych skwerów i terenów zielonych.
Następny dzień rozpoczął się od wycieczki do Ogrodu Botanicznego, który został założony w XIX wieku i jest najstarszym i największym takim ogrodem w Rumunii. Można tam było podziwiać wiele nowych gatunków kwiatów i drzew pochodzących z różnych stron świata, obejrzeć wystawę jesiennych kwiatów oraz pospacerować po rozarium.Wędrówka przebiegała szlakiem Comeniusa aż do malowniczego jeziora. Na zakończenie dnia odbyła się jeszcze wycieczka do Instytutu Agronomii, gdzie uczestnicy obejrzeli pokaz multimedialny w technologii 3D oraz zwiedzili stację eksperymentalną. Zwiedzanie połączone było z degustacją owoców z upraw ekologicznych.
W kolejnym dniu spotkania odbyła się całodniowa wycieczka autokarowa w Karpaty Wschodnie. Z okien autokaru można było podziwiać rumuńskie miasteczka i wioski. U kresu podróży droga zamieniła się w serpentynę wijącą się między malowniczymi górami Rarau. Od schroniska rozpoczęła się piesza wędrówka po wyznaczonym szlaku. Po wielu trudach uczestnicy wyprawy zdobyli szczyt „Pietrele Doamnei”. Z góry widać był piękną panoramę. Nasyceni cudownym widokiem wszyscy szczęśliwie wrócili do schroniska na obiad. W drodze powrotnej zwiedziliśmy obronny Monastyr Voronet, z malowaną cerkwią pod wezwaniem św. Jerzego. Cerkiew monastyru wraz z innymi malowanymi cerkwiami Bukowiny wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Ostatni dzień wizyty w Iasi rozpoczął się od wyjazdu do Ciric Area - centrum rekreacyjnego na obrzeżach miasta, zbudowanego z funduszy unijnych. Po powrocie do szkoły wspólnie przez uczestników spotkania zostało posadzone „Drzewo przyjaźni”.
W tym dniu nauczyciele mieli również okazje zwiedzić „Fabrykę win Cotnari” we wsi Cotnari, w której większość mieszkańców zatrudniona jest w przemyśle winiarskim. Produkowane tutaj wina należą do najbardziej znanych gatunków win rumuńskich.
Na zakończenie wizyty odbyła się uroczysta kolacja połączona z dyskoteką, w której brali udział nauczyciele, uczniowie i rodzice. Podczas pobytu w Iasi, zgodnie z ideą projektu, nasze uczennice mieszkały w domu u swoich rówieśniczek ze szkoły rumuńskiej, podobnie jak inni uczniowie z krajów partnerskich. Cała grupa, zarówno nauczyciele jak i uczniowie, bardzo się zżyła i podczas pożegnania nie obyło się bez łez. W trakcie spotkań roboczych koordynatorów z poszczególnych krajów, które odbywały się codziennie, zaplanowano termin kolejnej wizyty, która odbędzie się już w lutym 2014 w Hiszpanii oraz następne zadania do realizacji wynikające z harmonogramu projektu.

Opinie uczniów:
Małgorzata Markowska, klasa 6a:
W czasie wyjazdu do Rumunii spędziłam czas z koleżankami i kolegami innych narodowości. Było świetnie! Mogłam sprawdzić swoje umiejętności z języka angielskiego. Wszyscy byli bardzo sympatyczni. Do tej pory utrzymuję kontakty z nowymi znajomymi. Gdyby znowu była możliwość wyjazdu na pewno skorzystałabym.
Alicja Surdy, klasa 6b:
W dniach 22-27 października bieżącego roku odbył się wyjazd do Rumunii w ramach programu Comenius. Wyjechaliśmy do miasta Iasi. Szkoła była wielka i cudowna. Ja mieszkałam w dużym, ładnym domu naszych rumuńskich koleżanek. Dariana miała 12 lat, a Andra 15. Były bardzo sympatyczne. Ciągle jesteśmy w kontakcie, poprzez portale społecznościowe i maile. Każdego dnia były zapewnione bardzo ciekawe atrakcje. Najbardziej podobały mi się wizyty w Ogrodzie Botanicznym, w sadzie i zwiedzanie teatru. Wyjątkowo atrakcyjna okazała się wędrówka w góry, choć nie należała do najłatwiejszych. Wielkim przeżyciem był dla mnie lot samolotem. Był to niezapomniany wyjazd. Cieszę się, że mogłam w nim uczestniczyć.
ZałącznikWielkość
Prezentacja OCHRONA PRZYRODY-do Rumunii.pdf7.48 MB