Mali badacze - doświadczenia i eksperymenty

Od września 2014 roku klasa Ib pod kierunkiem wychowawcy Marzeny Kalisz realizowała projekt edukacyjny „Mali badacze – doświadczenia i eksperymenty”. Głównym celem projektu było rozwijanie zainteresowań przyrodniczych i matematycznych uczniów poprzez doświadczenia, eksperymenty i obserwacje. Zajęcia stwarzały dzieciom możliwość odkrywania otaczającego ich świata, łącząc zdobywanie wiedzy przy świetnej zabawie. Podczas realizacji projektu towarzyszył pierwszakom tajemniczy profesor Badacz, który zostawiał listy a w nich kolejne zadania do wykonania. Dzieci wykonując doświadczenia pomagały profesorowi odpowiedzieć na pytania, które zadawał w listach. Realizowane zadania służyły rozwojowi dzieci, bazując na ich naturalnej ciekawości świata, samodzielnym odkrywaniu wiedzy i  rozwiązywaniu problemów w sposób twórczy. Tematy zajęć podzielone były na bloki tematyczne: Ziemia, Powietrze, Woda, Wybuchy Małe i Duże, Magnetyczne szaleństwa, W laboratorium dźwięku, W krainie elektryczności, Rośliny – tajemnice otaczającej nas rzeczywistości. Podsumowaniem całego bloku były zajęcia poza murami szkoły, wycieczki i warsztaty. Projekt stwarzał warunki do wszechstronnego rozwoju dzieci, kreatywności, ciekawości poznawczej i otwartości na wiedzę. Efekty swojej pracy pierwszaki zaprezentowały młodszym kolegom i koleżankom z klas 0 na zajęciach otwartych 12 maja.