Urodziny Ludolfiny

14 marca to Światowy Dzień Matematyki oraz Międzynarodowy Dzień Liczy π. Dla tych, którzy nadal nie wiedzą: Pi nazywana „Ludolfiną” to stosunek długości obwodu koła do długości jego średnicy. Zwykle zapamiętuje się π jako 3,14, ale liczba Pi ma nieskończenie wiele miejsc po przecinku.
Liczba π jest jedną z pierwszych odkrytych przez człowieka liczb niewymiernych i nie da się jej przedstawić ani pod postacią skończonej liczby, ani jako wynik dzielenia dwóch liczb.
Data 14 marca nie została więc wybrana przypadkowo, a wprost przeciwnie, kojarzy się ona z pierwszymi cyframi rozszerzenia dziesiętnego liczby π.
W związku z powyższym w naszej szkole już po raz kolejny obchodziliśmy Dzień Matematyki pod hasłem: ,,Urodziny Ludolfiny”. Uczniowie klas 4-8 mogli zdobyć zaproszenie na urodziny biorąc udział w różnych konkursach matematycznych. I tak
o godz. 11.30 spotkaliśmy się w sali matematycznej, żeby podsumować konkursy
i wręczyć nagrody…

Konkurs „Przestrzenna Pi”

1 miejsce: Nadia Grudzińska

Wyróżnienie: Kajetan Liwacki

Konkurs na plakat reklamujący liczbę Pi:

1 miejsce: Wojtek Trzos

2 miejsce: Maja Nowak

3 miejsce: Amelia Kozdęba

„Mistrz Pi”, czyli konkurs kto napisze najwięcej cyfr po przecinku rozwinięcia liczby Pi wygrał Piotr Walendzik, a wyróżnienie otrzymała Marysia Chamera.

Po zakończeniu części oficjalnej uczniowie zostali zaproszeni na prawdziwe przyjęcie urodzinowe Ludolfiny. Były łakocie i pyszny tort. Dobry humor nie opuszczał nikogo! Odwiedził nas również bardzo miły gość p. Anna Rachtan – główny specjalista w Referacie Edukacji Kultury i Sportu UM.

Wszystkim zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów! A pozostałym uczestnikom konkursów życzymy osiągnięcia swoich celów w przyszłym roku szkolnym.