Święto Książki

W dobie komputerów i telewizji bardzo ważnym zadaniem jest uświadomienie młodemu pokoleniu słów Umberto Eco, że "kto czyta, żyje podwójnie". Czytamy  dla przyjemności, dla pisarzy, którzy tworzą przecież z myślą o czytelniku. Książka umila czas, pozwala się  zrelaksować, zapomnieć o różnych problemach. Po raz kolejny  w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Książki  i Praw Autorskich. Z tej okazji na całym świecie podejmowane są różne inicjatywy, które służą  promocji czytelnictwa oraz ochrony praw autorskich i własności intelektualnej. W Polsce dzień ten obchodzimy od 2007 roku. Podobnie jak we wszystkich krajach, jest on okazją do prezentacji książki, spotkań z twórcami, wieczorów autorskich, wystaw i zabaw organizowanych przez szkoły. Również my ten dzień świętowaliśmy przygotowując  wiele atrakcji.  Obchody Święta Książki poprzedził krótki apel uczniów klas I-III wprowadzający w tematykę. Na pierwszej godzinie każda klasa przygotowała plakat nawiązujący do hasła dnia. Dzieci z klas drugich przebrane za książkowych bohaterów przygotowały baśniowe zagadki. Za dobrą odpowiedź obdarowywały słodkościami. Każdy uczeń, który przebrał się za ulubioną postać bajkową dostał drobny upominek – zakładki do książki, wiosenne wisiorki i słodycze. Podczas przerw korytarz II piętra wypełniał się kolorowymi postaciami z książek, a ściany  zostały ozdobione plakatami i fragmentami tekstów i cytatów. W czasie lekcji wyświetlane były prezentacje o tematyce związanej z książką. Rozstrzygnięty został  również konkurs na najładniejszy bajkowy album. Wszystkie prace były wspaniałe dlatego przyznane wszystkim klasom I-III pierwsze miejsca. Książeczki znajdują się w naszej szkolnej bibliotece. W obchody Święta Książki włączyli się również uczniowie z Koła Przyjaciół Książki przygotowując kiermasz taniej książki oraz przygotowali bajkowe zagadki. Na które odpowiadali uczniowie z klas IV-VI.
Mamy nadzieję, że takie obchody Światowego Dnia Książki zaowocują większym
zainteresowaniem uczniów literaturą dla dzieci i młodzieży.