SOS dla naszej planety

Dzień Ziemi to nazwa akcji prowadzonych corocznie wiosną, których celem jest promowanie postaw ekologicznych w społeczeństwie. W styczniu 1970 roku ekolodzy postanowili nazwać Dniem Ziemi organizowane 22 kwietnia akcje, mające na celu ratowanie naszej planety. Pierwsze obchody Dnia Ziemi  w Polsce odbyły się w 1990 roku. Głównym celem tych obchodów jest zwrócenie wszystkim uwagi na szkodliwość, jaką niesie szybki rozwój cywilizacji. Organizowane w tym dniu akcje ekologiczne mają na celu pokazanie niebezpieczeństw,  które czyhają na mieszkańców Ziemi, jeśli nadal będą lekceważone prawa natury. Przyłączając się do tych akcji, w dniu 25 kwietnia 2014 roku, w naszej szkole – po raz drugi zorganizowany został Międzyszkolny Konkurs Przyrodniczo – Ekologiczny  pt. „SOS dla naszej planety”, skierowany do uczniów klas IV – VI szkół podstawowych z terenu miasta. Organizatorami konkursu były: pani Małgorzata Pater - nauczycielka języka angielskiego oraz pani Agnieszka Krupa - nauczycielka przyrody.
Cele konkursu to: propagowanie działań zmierzających w kierunku ochrony środowiska, rozwijanie zainteresowań przyrodniczych i plastycznych, propagowanie wśród uczniów postaw proekologicznych oraz kształtowanie umiejętności właściwego zachowania się w sytuacjach zagrażających zdrowiu i bezpieczeństwu.
Do konkursu zgłosiły się  trzyosobowe drużyny z SP nr 10, SP nr 11, SP nr 13. Oczywiście w konkursie uczestniczyła również drużyna naszej szkoły.  Konkurs obejmował test sprawdzający wiedzę z zakresu przyrody i ekologii, test sprawdzający wiedzę z zakresu pierwszej pomocy oraz prezentację przedmiotu codziennego użytku wykonanego z surowców wtórnych. Wszystkie przedmioty wykonane  były niezwykle pomysłowo i opatrzone ciekawym komentarzem. Zadaniem drużyn było też zaprezentowanie wcześniej  przygotowanych plakatów z zaprojektowanym przez siebie hasłem o treści ekologicznej.
Po bardzo wyrównanej rywalizacji wyłoniło zwycięskie zespoły.
I miejsce przypadło w udziale drużynie z naszej szkoły w składzie: Paulina Stańczak, Laura Pituch i Mateusz Kozdęba. (opiekun – pani Agnieszka Krupa).
II miejsce ex aequo zajęły drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 10  w składzie: Natalia Cieśla, Natalia Micherda i Weronika Szwagrzyk. (opiekun – pani Małgorzata Nowak) oraz drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 13 w składzie: Julia Sobiesiek, Małgorzata Kwapisz i Angelika Kita (opiekun – pani Małgorzata Zaczek).
III miejsce zdobyła drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 11 w składzie: Maciej Deroń, Maja Adamiak i Natalia Wicik (opiekun: pani Urszula Grudnik).
Zwycięzcy otrzymali dyplomy i  nagrody rzeczowe ufundowane przez Radę Rodziców naszej szkoły oraz pozyskane od prywatnego sponsora przez opiekuna Szkolnego Koła PCK – panią Agnieszkę Krupę.
Organizatorzy mają nadzieję, że konkurs zachęci uczniów do zdobywania i pogłębiania wiedzy na temat problemów ekologicznych, a także do aktywnego włączania się w działania na rzecz ochrony środowiska.