Od papirusu do iPada

W listopadzie 2013r., w ramach realizowanego w klasach „0” programu "Książka moim przyjacielem"  dzieci uczestniczyły w warsztatach "Jak powstawała książka, czyli od papirusu do iPada"  w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. Maluchy dowiedziały się, że książka ciągle się zmienia, jednak towarzyszy nam od zawsze. Historia książki jest prawie tak długa jak, historia naszej cywilizacji. Od zawsze opowiadania, legendy, prawa były przekazywane ustnie. Z czasem zaczęto ryć znaki na kamiennych, glinianych lub drewnianych tabliczkach. Do czasu wynalezienia druku, wszystkie książki i dokumenty pisano ręcznie. Później nastąpiła era książki drukowanej, a obecnie coraz częściej książka jest elektroniczna.  Warsztaty miały na celu przybliżyć historię książki, pisma. Maluchy miały okazję nauki pisania gęsim piórem, co sprawiło im wiele radości.
Dzieci były również w drukarni, gdzie miały możliwość zobaczyć jak wygląda przygotowanie, druk i oprawa książek. Szczególne zainteresowanie wśród pięcio- i sześciolatków wzbudziły nowoczesne maszyny, dzięki którym powstają ilustrowane strony do reklam i kalendarzy. Na zakończenie dzieci dostały notesy i kalendarze oraz zdjęcia całej grupy, które zostało wykonane i wydrukowane na miejscu.