Czyste powietrze wokół nas

W drugim semestrze dzieci z klas „zerowych” przystąpiły do realizacji programu przedszkolnej edukacji antytytoniowej „Czyste powietrze wokół nas". Założeniem programu było wykształcenie u najmłodszych świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich papierosy. Formą realizacji programu był cykl 5 zajęć warsztatowych:

• Co i dlaczego dymi?
  • Jak się czuję, kiedy dymi papieros?
  • Co się dzieje, kiedy ludzie palą papierosy?
  • Jak unikać dymu papierosowego?
  • Nie pal przy mnie.

Dzięki tym zajęciom dzieci pogłębiły wiedzę dotyczącą szkodliwości dymu, obserwowały podczas wycieczki źródła dymu, wykonały plakat dotyczący źródeł zanieczyszczeń, kolorowały maskotkę Dinusia.

W ramach realizacji programu wzięły również udział w konkursie plastycznym „Dinuś w Górach Świętokrzyskich”, którego organizatorem była Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kielcach. Na konkurs wpłynęło 289 prac plastycznych, z czego dyplom zwycięzcy otrzymało 30 osób, wśród nich Karinka Gralec z klasy 0 a. W dniu 30 maja 2016 r. wraz z opiekunami pojechała do Kielc na podsumowanie konkursu. Spotkanie uczestników imprezy antytytoniowej rozpoczęło się pod pomnikiem H. Sienkiewicza przy Placu Moniuszki. Następnie dzieci powędrowały w krótkim korowodzie do Muzeum Zabawek i Zabawy na Placu Wolności. Tam odbyło się wręczenie dyplomów i atrakcyjnych nagród laureatom konkursu. Dodatkową atrakcją przygotowaną przez organizatorów była możliwość zwiedzania z przewodnikiem Muzeum Zabawek i Zabawy oraz wspólna zabawa na placu przed muzeum.

Życzymy Karince kolejnych sukcesów!