Z kulturą mi do twarzy

W ramach projektu „Z kulturą mi do twarzy” uczniowie naszej szkoły z klas 1-6 uczestniczyli w wyjątkowym spotkaniu. Gościem specjalnym był Pan Patryk Pawluczuk jedyny w Polsce muzyk studiujący  grę na dudach szkockich. Patryk Pawluczuk pochodzi z Nowego Korczyna, a dźwiękiem dud zachwycił się jeszcze w dzieciństwie.  Tłumaczył uczniom, że grając na dudach, trzeba mieć rozwinięte szlaki nerwowe odpowiadające w mózgu za koordynację i współpracę z palcami. To dlatego, że granie bardziej skomplikowanych utworów na dudach szkockich wymaga dużej sprawności dłoni. On sam stara się nie ćwiczyć w domu, bo jak mówi, nie chce denerwować sąsiadów. Stara się też popularyzować dudy szkockie w Polsce i wyjaśniać, dlaczego nie można ich nazywać kobzą. Dlatego bardzo nam miło, że odwiedził naszą szkołę. Patryk Pawluczuk planuje w najbliższym czasie utworzyć w Kielcach pipe band, czyli zespół składający się z muzyków grających na dudach szkockich. Jak mówi, są już pierwsi chętni, by uczyć się grać na tym instrumencie.