XXIX Tydzień Kultury Języka

XXIX Tydzień Kultury Językajuż za nami. W naszej szkole wszyscy uczniowie, począwszy od zerówki aż  do klasy ósmej,  wzięli udział w wielu ciekawych zajęciach poświęconych językowi nie tylko na lekcjach języka polskiego, ale także godzinach  z wychowawcą. Przewodnie hasło  podejmowanych  działań brzmiało: „Przejrzysty ojczysty. Przez młodomowę do współczesnej kultury”.

W klasach  4-8 uczniowie uczestniczyli  w wykładach online  prof. Miodka pt. „O co kaman?’’ oraz „Polszczyzna najmłodszych pokoleń”. Czytali i analizowali tekst autorstwa prof. Miodka pt. „Najke z Samotraki”. Przygotowywali plakaty o tematyce językowej. Pisali dyktanda  online  oraz   tworzyli Słowniki młodomowy. Wśród najbardziej popularnych wśród  młodzieży  słów  znalazły się: essa, xD, dziadersi, rozkminić, lol, spoko i wiele innych.

Ponadto uczniowie  na lekcjach ćwiczyli,  m.in. sprawność pięknego i poprawnego mówienia przy  pomocy łamańców językowych. Wśród nich znalazły się takie, które sprawiają małe i duże problemy:

• Z rozentuzjazmowanego tłumu wyindywidualizował się niezidentyfikowany prestidigitator, który wyimaginował sobie samounicestwienie.
  •
  • Na wyścigach wyścigowych wyścigówek wyścigowych wyścigówka wyścigowa wyścignęła wyścigówkę wyścigową numer sześć.
  •
  • Bzyczy bzyg znad Bzury zbzikowane bzdury, bzyczy bzdury, bzdurstwa bzdurzy i nad Bzurą w bzach bajdurzy, byzczy bzdury, bzdurnie bzyka, bo zbzikował i ma bzika.