Wycieczka szóstoklasistów

W dniach 6 i 7 czerwca uczniowie klasy 6a, 6b i kilkoro uczniów z klasy 4a, pod opieką wychowawców, przebywali na dwudniowej wycieczce. Program wycieczki obejmował pobyt w Krakowie, nocne zwiedzanie i nocleg w kopalni soli w Bochni oraz wizytę w Zatorze, w tym seans filmowy o dinozaurach w wersji 5D.
W Krakowie odwiedziliśmy Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, gdzie mieliśmy zamówione warsztaty edukacyjne składające się z dwóch modułów. Najpierw udaliśmy się na wirtualne zwiedzanie Japonii. Dzięki ciekawej opowieści przewodnika dowiedzieliśmy się wiele o geografii i kulturze Japonii oraz obejrzeliśmy prezentację multimedialną. Drugą część warsztatów stanowiła nauka pisma japońskiego z elementami kaligrafii. Okazało się, że nie jest łatwo nauczyć się pisać po japońsku. Ciekawostką dla nas było to, że tekst japoński zapisywany jest pionowo za pomocą znaków, znaki zapisywane są w kolumnach od góry do dołu, a kolumny następują w kolejności od prawej do lewej. Aby czytać współczesne teksty i pismo japońskie powinno się znać 2136 wymienionych w oficjalnej liście znaków współczesnego języka japońskiego.
Po tak zajmujących zajęciach zwiedziliśmy jeszcze w Krakowie wzgórze wawelskie, zakupiliśmy pamiątki i udaliśmy się do Bochni. O godzinie 18:00 zjechaliśmy do wnętrza kopalni, gdzie czekało na nas mnóstwo atrakcji: nocne zwiedzanie kopalni, przejazd podziemną kolejką, zajęcia sportowe na boisku i na koniec dyskoteka. O północy mocno zmęczeni udaliśmy się na nocny spoczynek. Noc spędzona około 250 metrów pod ziemią była, dla niektórych z nas, sporym przeżyciem.  Ostatnim punktem programu naszej wycieczki był Zatorland, gdzie obejrzeliśmy seans filmowy o dinozaurach w wersji 5D, byliśmy w parku mitologicznym na wodzie, zwiedziliśmy park olbrzymich owadów, a na koniec mogliśmy skorzystać z różnych atrakcji w lunaparku.
Około godziny dwudziestej wróciliśmy do Starachowic, zmęczeni, ale pełni wrażeń.
Uczniowie klasy 6b