Warsztaty pierwszej pomocy

W kwietniu br. uczniowie klas IV mieli okazję wziąć udział w trwających 1 tydzień warsztatach z I pomocy przedmedycznej. Na początku odbyło się krótkie szkolenie podczas którego uczniowie mogli zapoznać się z najważniejszymi zasadami  udzielania pomocy, a następnie w części praktycznej ćwiczyli podstawowe czynności ratujące życie.  Uczyli się układania poszkodowanego w różne pozycje np. pozycję boczną, przekręcanie bezpieczne z brzucha na plecy, oraz zasad postępowania z poszkodowanym nieprzytomnym (np. jak sprawdzić przytomność czy oddech, ułożyć osobę poszkodowaną w bezpiecznej pozycji boczne), jak wezwać pomoc. Na fantomie uczyli się wykonywać sztuczne oddychanie oraz masaż serca. Podzieleni na mniejsze grupy ćwiczyli jak udzielać pierwszej pomocy w przypadku zadławienia, drgawek, ataku serca, omdlenia a także jak zakładać różnego rodzaju opatrunki i unieruchomienia. Szkolenie zakończyło się krótkim sprawdzianem, który wszyscy uczestnicy przeszli pomyślnie. Warsztaty dla czwartoklasistów zorganizowała i przeprowadziła opiekunka SK PCK i nauczycielka przyrody p. A. Krupa.