Urodziny Ludolfiny, czyli Dzień liczby Pi

Na świecie Dzień Liczby Pi obchodzony jest 14 marca. Dla tych, którzy nadal nie wiedzą  – Pi  to stała Archimedesa, zwana również Ludolfiną. Jest liczbą przestępną i niewymierną, nie da się jej przedstawić ani pod postacią skończonej liczby, ani jako wynik dzielenia dwóch liczb.  Pi nie przestaje fascynować, i wciąż daje do myślenia – jak to możliwe, że liczba, oznaczająca coś tak prostego jak stosunek długości obwodu koła do długości jego średnicy może być tak skomplikowana. Zwykle zapamiętuje się Pi jako 3,14.  Ale liczba Pi ma nieskończenie wiele miejsc po przecinku.
Tegoroczne Święto Pi obchodzone było w naszej szkole pod hasłem „Urodziny Ludolfiny”. Uczniowie klas 4-6 w pięciu konkurencjach (Mistrz Matematyki SP1, rekord Pi, „Co wiemy o liczbie Pi?", plakat Pi, przebranie Pi) walczyli o bilety wstępu na  „urodziny Pi”.  W tym roku zwycięzcą „Bicia rekordu rozwinięcia liczby Pi” została Amelia Świercz z klasy 4a, która zapamiętała 225 cyfr po przecinku rozwinięcia liczby Pi. 14. 03. 2017 na długiej przerwie  odbyło się uroczyste podsumowanie Dnia Liczby Pi, wręczono dyplomy i nagrody, a główną niespodzianką dla zaproszonych gości był pyszny tort. Serdecznie gratulujemy wszystkim wyróżnionym w konkursach uczniom, dziękujemy za pełne zaangażowanie i super zabawę.