Udział w akcji "Szkoła pamięta"

Szybkimi krokami zbliża się Święto Zmarłych. W tym dniu pamiętamy o naszych bliskich, zapalamy znicze na grobach i odmawiamy krótką modlitwę. Ale powinniśmy również pamiętać o tych, którzy zapisali się w historii ogólnonarodowej i lokalnej. Często ich groby są samotne, zasypane spadającymi z drzew liśćmi. Dlatego MEN zaproponowało akcję „Szkoła Pamięta”.  Głównym celem inicjatywy jest pamięć o ważnych postaciach i wydarzeniach historii. W ramach akcji uczniowie wraz z nauczycielami mogli m.in. porządkować i odwiedzać groby osób zasłużonych i cenionych w danej społeczności, odwiedzać lokalne miejsca pamięci i zgłębiać ich historię, zapalać znicze w miejscach związanych z ważnymi wydarzeniami historii lokalnej, sprzątać bezimienne i opuszczone groby, organizować zbiórkę kwiatów i zniczy, by udekorować te groby, odwiedzać groby nauczycieli.
Uczniowie naszej szkoły chętnie włączyli się w realizacje projektu. Odwiedziliśmy groby zasłużonych starachowiczan.  Pod okiem prezesa Towarzystwa Przyjaciół Starachowic p. Adama Brzezińskiego, porządkowaliśmy zaniedbane mogiły i poznawaliśmy losy zmarłych, którzy swym życiem i działalnością przyczynili się do rozwoju miasta. Na ich grobach stawialiśmy proporczyki z napisem „Pamiętamy”. Zapaliliśmy znicze i chwilą zadumy uczciliśmy ich pamięć. Uporządkowaliśmy grób pięciu żołnierzy września 1939 znajdujący się na cmentarzu na ul. Radomskiej. Dowiedzieliśmy się, iż Ci żołnierze nie pochodzą ze Starachowic, a ich bliscy mieszkają daleko i na pewno nie odwiedzą ich 1 listopada. Tym bardziej uczniowie przyłożyli się do posprzątania ich grobu z suchych liści. Zapaliliśmy znicze i postawiliśmy proporczyk. Odwiedziliśmy też grób bezimiennych żołnierzy pomordowanych w czasie II wojny światowej, których szczątki odnaleziono w Starachowicach w 1972. Zapaliliśmy znicze na grobach nauczycieli oraz zasłużonych dla miasta starachowiczan na czele ze zmarłym niedawno, znanym regionalistą Witoldem Serkiem. Proporczyk z napisem „Pamiętajmy” postawiliśmy tez na grobie Zofii Zielińskiej, nauczycielki, żołnierza AK i sanitariuszki w Powstaniu Warszawskim.

Uczniowie klas młodszych pod Pomnikiem Niepodległości i Krzyżem Katyńskim zapalili znicze i poznali historie wydarzeń związaną z odwiedzanymi miejscami Pamięci Narodowej.

Aby poznać losy bohaterów związanych z naszym regionem, zaprosiliśmy na żywą lekcje historii Pana Szczepana Mroza Prezesa Stowarzyszenia Pamięci Ponury – Nurt. Była to lekcja o partyzantach ze świętokrzyskiego z oddziałów majora Jana Piwnika „Ponurego”.  Nasz gość opowiadał o „Ponurym” i jego żołnierzach „Krogulcu”. i „Sokoliku” Dzięki uprzejmości pana Mroza obejrzeliśmy film „Partyzanci ze Świętokrzyskiego” i mogliśmy zobaczyć jego kolekcje materiałów pochodzących z II wojny światowej.

W akcji udział wzięły klasy VIb, IIIa i IIIb wraz z wychowawczyniami: E. Siwiec-Gąsior, G. Anyst, M. Kalisz oraz nauczycielem historii A. Trzos.