Szkolny Festiwal Piosenki Ludowej

4 kwietnia odbył się w naszej szkole I Festiwal Piosenki Ludowej klas I-VIII. Była to impreza z udziałem całej społeczności szkolnej, a jednocześnie żywa lekcja folkloru, tradycji i patriotyzmu. Na scenie uczniowie mogli oglądać „żywą" dekoracje Festiwalu, czyli stanowiska malowania jajek, ubijania masła, pieczenia chleba i prania, na których uczennice klasy VI b wcieliły się w role wiejskich gospodyń, używających do swoich czynności oryginalnych, starych sprzętów domowych, jak maselnica czy tara. W role konferansjerów wcielili się uczniowie klasy VIII b Amelia Pająk i Mateusz Dróżdż, którzy krótko i fachowo przedstawiali genezę kolejnych piosenek. Na scenie zaprezentowały się wszystkie klasy, a wykonawcy ubrani byli w kolorowe stroje ludowe i inne, adekwatne do treści wykonywanych piosenek: "Czerwone jabłuszko", "Szła dzieweczka do laseczka", "Hej sokoły", "W moim ogródeczku" czy "Lipkę". Owacyjnie przyjęty został występ zespołu rodziców uczniów naszej szkoły, którzy brawurowo, z własnym akompaniamentem, zaśpiewali "Hej, od Krakowa jadę". „Kapela" Rodziców wystąpiła w składzie: Ewa Surdy (skrzypce), Iwona Domańska, Marta Stojek, Joanna Nowocień, Anna Walendzik, Szczepan Surdy, Rafał Przygoda (śpiew), Wojciech Pociecha (akordeon). - Dziękuję, że byliście dziś z nami. Aż łza w oku mi się zakręciła - powiedziała wyraźnie wzruszona pani dyrektor Jadwiga Kicińska. 

A to nie był koniec festiwalowych niespodzianek. Przed uczniami wystąpił zespół ludowy "Chocimowianie" w składzie Monika, Klaudia i Kacper Majorowie oraz grający na akordeonie Paweł Cieślik. Dla wszystkich były też kromki chleba ze smalcem i ogórkiem, a na zakończenie wykorzystano dekorację Festiwalu na warsztaty, na których uczniowie mieli okazję malować i ozdabiać pisanki, własnoręcznie wykonać wielkanocne kartki i stroiki.

Na koniec Festiwalu głos zabrała pani dyrektor Jadwiga Kicińska dziękując swoim uczniom za piękne wykonanie utworów i wspaniałe stroje. Festiwal Piosenki Ludowej przygotował zespół ds. rozwoju ucznia zdolnego.