"Śpiewająca Polska"

Śpiewająca Polska to program Narodowego Centrum Kultury skierowany do młodych chórzystów, by poprzez śpiew mogli radować się życiem, doświadczać bogactwa muzyki, czerpać satysfakcję ze wspólnego śpiewania i otwierać się na świat kultury.  Programem zarządza Narodowe Centrum Kultury wraz z Międzynarodowym Festiwalem Wratislavia Cantans, który sprawuje opiekę metodyczną i merytoryczną.

W ramach koncertu jubileuszowej XXV edycji Międzynarodowych Dni Muzyki Organowej i Kameralnej nasz chór miał zaszczyt zaśpiewać pod batutą Krzesimira Dębskiego.

Krzesimir Dębski to kompozytor, skrzypek jazzowy, dyrygent. Komponuje utwory symfoniczne, kameralne, muzykę filmową, teatralną, piosenki. Jako dyrygent prowadził koncerty z udziałem takich międzynarodowych gwiazd jak Jose Carreras, Alberto Iglesias czy Jose Cura.

Próba z p. Robertem Grudniem  - wirtuozem organów, pianistą i klawesynistą, solistą Filharmonii Lubelskiej, producentem koncertów, spektakli i festiwali muzycznych.

"Koncert "Missa Brevis - Krzesimir Dębski zaprasza" odbył się 9 listopada w kościele pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Starachowicach. Wystąpili:  Krzesimir Dębski (dyrygent, skrzypce), Robert Grudzień (organy), Krakowskie Trio Stroikowe oraz starachowickie chóry, które działają w programie „Śpiewająca Polska”.
Z naszej szkoły zaprezentowały się chórzystki  klas IV-VI: Klaudia Siwiec, Dominika Janus, Ola Dunal, Kinga Kocjan, Natalia Górska, Ola Krawczyk, Karolina Szwalikowska, Małgosia Wąsik, Paulina Kołodziej, Julia Wojtan, Weronika Nowak.

Uczennice  przygotowała pani Barbara Wrzosowska. Koncert dostarczył  wielu wspaniałych przeżyć artystycznych.

Zdjęcia z próby, która odbyła się z p. Krzesimirem Dębskim w dniu koncertu.

Brawa i gratulacje po wspaniałym koncercie….

Ważnymi wydarzeniami Śpiewającej Polski są organizowane corocznie koncerty finałowe programu z udziałem wybranych chórów szkolnych z całej Polski.

19 grudnia 2013r. na estradzie Filharmonii Świętokrzyskiej odbył się niecodzienny koncert, w którym wzięła udział grupa wokalna: Julia Misiukiewicz, Klaudia Siwiec, Natalia Gębura, Paulina Herman, Paulina Stańczak, Kinga Nowak, Alicja Surdy, Marcin Walendzik, Stanisław Surdy.  Uczniowie naszej szkoły wraz z Polskim Narodowym Chórem Młodzieżowym, Chórem Chłopięcym Filharmonii Wrocławskiej, Chórem Instytutu Edukacji Muzycznej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, chórami dziecięcymi oraz Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej wykonali Kantatę Saint Nicolas B. Brittena. W partiach solowych podziwiać można było znakomitego tenora Nicholasa Sharratta.
W drugiej części wieczoru zgromadzeni goście usłyszeć mogli  piękne staropolskie kolędy na chór i orkiestrę w opracowaniu Andrzeja Kosendiaka.
Występ był  wspaniałym przeżyciem artystycznym i duchowym.

W dniu 10 kwietnia 2014r. w Starachowickim Centrum Kultury odbyły się przesłuchania XIV Powiatowego Konkursu Pieśni i Poezji Patriotycznej „Kocham moją Ojczyznę” organizowanego przez Akcję Katolicką działającą przy Parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Starachowicach.
Celem konkursu jest wzrost świadomości narodowej młodego pokolenia Polaków, pogłębienie ich miłości do Ojczyzny, pogłębienie znajomości historii i kultury polskiej zawartej w pieśni i poezji polskiej na przestrzeni dziejów.Konkurs cieszy się ogromnym zainteresowaniem, o czym świadczy duża liczba uczestników biorących udział w przesłuchaniach.
Naszą szkołę reprezentował zespół wokalny w składzie: Julia Misiukiewicz, Klaudia Siwiec, Natalia Gębura, Paulina Herman, Aleksandra Moraczyńska, Martyna Piotrowska, Paulina Stańczak, Alicja Surdy.  Dziewczynki zajęły I miejsce i zakwalifikowały się do etapu diecezjalnego.
Na scenie zaprezentowały się również solistki: Paulina Herman, która zajęła III miejsce oraz Aleksandra Moraczyńska, która została wyróżniona.

Diecezjalny finał Konkursu Pieśni i Poezji Patriotycznej „Kocham moją Ojczyznę” odbył się 6 maja 2014 roku w Opocznie, w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury.
Artyści zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie i wokalne wykonując utwory nawiązujące do polskiej historii, kultury i tradycji. Zespół wokalny z naszej szkoły zajął III miejsce. Wystąpiły: Aleksandra Moraczyńska, Paulina Herman, Martyna Piotrowska, Paulina Stańczak, Alicja Surdy, Kinga Nowak, Julia Misiukiewicz, Natalia Gębura, Klaudia Siwiec.
25 kwietnia 2016r. odbył się X Jubileuszowy Przegląd Chórów Regionu Starachowice.

W Hali Lejniczej Muzeum Przyrody i Techniki prezentowały się zespoły zrzeszone w ramach ogólnopolskiego projektu „Akademia Chóralna – Śpiewająca Polska”. Prezentacje zespołów poprzedziły warsztaty wokalne prof. Katarzyny Sokołowskiej, która następnie wraz z dr Anną Perzanowską–Tarasiuk zasiadła   w jury przeglądu. Chór „Jedyneczki” zdobył Złote Pasmo!

Szkolnym chórem dyryguje pani Barbara Wrzosowska.