"Śladami Jana Kochanowskiego"

Sprawozdanie z wycieczki
Dnia 16.10.2008 r. razem z klasą 6a pojechaliśmy na wycieczkę śladami Jana Kochanowskiego. Na wycieczkę wybrały się z nami: pani Dorota Ociesa - nasz wychowawca, pani Barbara Wrzosowska - wychowawca klasy 6a, i pani Klaudia Smyk - nasza polonistka. O zabytkach opowiadał nam pan: Marek Cierpisz.
W 1980 roku nadano naszej szkole imię Jana Kochanowskiego i stało się tradycją, że najstarsze klasy wybierają się na taką wycieczkę.
Wyjechaliśmy o godzinie 8:00. Najpierw zobaczyliśmy tablicę upamiętniającą Jana Kochanowskiego w Sycynie. Tam właśnie urodził się patron naszej szkoły, odkryto również fundamenty Jego domu. Następnie pojechaliśmy do Czarnolasu, gdzie zwiedzaliśmy muzeum. Stoi tam także pomnik Jana Kochanowskiego, który trzyma złotą różę. W muzeum, na ścianach były fragmenty utworów poety. Znajdowały się tam odtworzone obrazy Jana Matejki np.: " Kochanowski nad zwłokami Urszulki ". Pan przewodnik opowiadał nam o ślubie Jana Kochanowskiego z Dorotą Podlodowską, który odbył się w Iłży . Następnie pojechaliśmy do Zwolenia, gdzie zwiedziliśmy kościół, w którym pochowani są członkowie rodziny Kochanowskich. W tym kościele dobudowano dwie kaplice. Jedną ufundowała Zuzanna Kochanowska, a drugą Adam Kochanowski.
Mnie bardzo podobała się ta wycieczka, ponieważ dowiedziałam się dużo o życiu patrona naszej szkoły, a także była to doskonała okazja, by mile spędzić czas z moimi koleżankami i kolegami, inaczej niż na co dzień.

Uczennica kl VIb