„HEUREKA! – CO MA PŁYWAĆ, NIE UTONIE!

W dniu 08.11.2019r. uczniowie klasy VIIa i VIIb, pod opieką wychowawczyń p. B. Wrzosowskiej, p. M. Pater oraz nauczycielki chemii i fizyki p. A. Kierzkowskiej, odwiedzili Energetyczne Centrum Nauki w Kielcach.  Centrum Nauki zostało otwarte pod koniec 2015 roku. Wygląda jak stara fabryka, a zwiedzanie jest opowieścią o różnych rodzajach energii.

W skład Energetycznego Centrum Nauki wchodzą:

• Wystawa „Energia”
  • Laboratorium „Generator Mocy”
  • Audytorium i Kino 3D
  • Energetyczny Ogród

Podczas wizyty w Centrum Nauki uczniowie obejrzeli wystawę” Energii”, którą tworzy 28 interaktywnych stanowisk przeznaczonych do samodzielnego, bezpiecznego eksperymentowania. Wystawa jest podzielona na 3 strefy: Ziemia i ogień, Powietrze i Woda oraz Człowiek. W trakcie zwiedzania uczniowie mogli samodzielnie wyprodukować prąd, stworzyć obwód elektryczny, rozniecić płomień w wielkim kotle, wziąć udział w wyścigach z prądem, poczuć na własnej skórze energię morskich fal oraz znaleźć odpowiedzimiędzy innymina następujące pytania:Jak powstaje paliwo do samochodu? Skąd bierze się ropa naftowa?  Dlaczego elektrownie wiatrowe tak często buduje się nad morzem?  Ile energii potrzeba, żeby zaświecić w domu jedną żarówkę? Jednym z punktów zwiedzania przestrzeni ECN był też film w technologii 3D dotyczący energii w przyrodzie. Najciekawszą częścią wizyty dla uczniów w Centrum Nauki był udział w warsztatach pt. „HEUREKA! – CO MA PŁYWAĆ, NIE UTONIE! Podczas warsztatów uczniowie mogli w ciekawy sposób poznawać prawa fizyki a także usłyszeć wiele ciekawostek z tej dziedziny nauki. Czy zwykła kąpiel w wannie może prowadzić do naukowych odkryć? Dlaczego mały kamyczek opada na dno, a ogromny statek unosi się na powierzchni wody?To tylko niektóre pytania, na które można było znaleźć odpowiedź w czasie zajęć warsztatowych w„Generatorze Mocy„który jest połączeniem pracowni chemicznej, fizycznej i biologicznej.