"Etyka nie tylko dla smyka"- podsumowanie

23 kwietnia uczniowie klasy 1b zaprosili dyrekcję szkoły, kolegów i koleżanki z klas 0-III  oraz swoich rodziców na imieniny książki. Tradycyjnie w naszej szkole apel poświęcony książce odbywa się w dniu Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. To międzynarodowe święto zostało ustanowione przez UNESCO w 1995 roku w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa, a także ochrony własności  intelektualnej za pomocą praw autorskich.                    
Uczniowie obejrzeli bajkę Bajarzy „120 przygód Koziołka Niematołka", który wędrując po świecie chciał odnaleźć swój Pacanów, a po drodze spotkał wiele bajkowych postaci: Jasia i Małgosię, Śpiącą Królewnę, Kopciuszka, Chorego Kotka, Zosię Samosię. Przez całą podróż towarzyszyły mu Smerfetki i Papa Smerf. Przedstawienie  miało zachęcić dzieci do czytania książek, ale miało jeszcze jedno ważne zadanie – przekazać wartości moralne jakie uczniowie realizowali w pilotażu projektu „Etyka nie tylko dla smyka”.
Każde spotkanie Koziołka z bajkową postacią przekazywało publiczności jedną z wartości. Mała Smerfetka prosiła,aby dzieci czytały książki, ponieważ mądrości w nich zawarte wciąż są żywe. Baśnie, bajki oraz wiersze  bawią, uczą uczciwości, współpracy życzliwości, szczerości i nakazują dzieciom posłuszeństwo wobec rodziców.                                                                    
„Rozglądajcie  się bacznie czy wokół nie ma chorej zapomnianej babci, zapracowanego Kopciuszka czy Brzydkiego Kaczątka, szukajcie podobieństw między opisanymi przygodami baśniowych bohaterów, a waszym życiem” – zachęcała Smerfetka.                                   
Bardzo miłą niespodzianką dla wszystkich był mini koncert. Przedstawiciele klas I-III śpiewali znane i lubiane piosenki o książce.                      
Pani Elżbieta Drygalak podsumowała czytelnictwo w roku szkolnym 2014/2015 i wyłoniła najaktywniejszych czytelników z klas I-III.
Pani wicedyrektor szkoły Jadwiga Kicińska, która jest koordynatorem pilotażu projektu „Etyka nie tylko dla Smyka”,  podsumowała realizację projektu oraz  konkurs literacki na napisanie książki przez uczniów klas I-III z zakamarkiem etycznym.
Samodzielnie napisane książeczki zasłużyły na pierwsze miejsca.