Dzień pszczół

W dniu 20 maja obchodziliśmy Światowy Dzień Pszczół. Został on ogłoszony po raz pierwszy w 2018 roku, przez ONZ, by przypominać ludziom, jak istotne dla planety są gatunki zapylające, a szczególnie pszczoły. Była to dobra okazja do zastanowienia się jak ważną rolę dla środowiska pełnią te małe, pożyteczne owady. Zbierając nektar i pyłek kwiatów, który jest ich pożywieniem, jednocześnie zapylają rośliny. Prowadzone przez nie zapylanie roślin jest jednym z najważniejszych czynników plonotwórczych. Pszczoły, oprócz przyczyniania się do znacznego zwiększenia plonów, wytwarzają jednocześnie cenne produkty pszczele, tj.: miód, wosk, pierzgę, propolis, mleczko i jad pszczeli. Zasługują one na to, byśmy odwdzięczyli się im za bogactwa, z których korzystamy na co dzień. Możemy to zrobić na wiele sposobów. Najprostszym z nich jest ugoszczenie pszczół w swoim ogrodzie lub na balkonie. 
W ostatnich latach następuje niestety zmniejszenie populacji pszczół. Powodem tego są głównie: nadmierne oraz nieprawidłowe stosowanie środków ochrony roślin i sztucznych nawozów oraz coraz większe zanieczyszczenie środowiska. Pestycydy mają niszczyć szkodniki, ale powodują także śmierć pszczelich rodzin. Jeśli wyginą pszczoły to ludzie również. Jeśli komuś wydaje się to abstrakcją to wystarczy zagłębić się w temat jak ważną rolę pełnią te owady w ekosystemie. Dlatego ważne jest, by młode pokolenie wiedziało, że ochrona pszczół jest dla naszej przyszłości priorytetem.
Z tej okazji 20 maja w klasach 1-3 i niektórych klasach 4-8 (nauczanie hybrydowe) odbyły się „pszczele lekcje”. Uczniowie obejrzeli film o życiu pszczół, dowiedzieli się, dlaczego trzeba je chronić, jak wygląda organizacja i funkcjonowanie pszczelego ula, jak powstaje miód, poznali jego zdrowotne właściwości. Chętni mogli spróbować jak bardzo jest smaczny z kruchymi ciasteczkami. W tym dniu wszyscy chętni uczniowie mogli też zapozować do zdjęć w specjalnej przygotowanej przez p. Agnieszkę Krupę fotobudce na chwilę stając się pszczółką Mają lub Guciem.