Dzień Języków Obcych

26 września został ogłoszony Międzynarodowym Dniem Języków Obcych. To dobra okazja, by zwrócić uczniom uwagę, jak ważna jest umiejętność porozumiewania się z ludźmi, którzy mieszkają w innych częściach naszego globu. Dzięki znajomości języków obcych mamy lepszy dostęp do wiedzy oraz większe możliwości poznawania nowych ludzi i zawierania przyjaźni. Nawet odległe zakątki świata mogą stać się nam bliższe, a zupełnie odmienne kultury - bardziej zrozumiałe. W naszej szkole, w tym dniu przeprowadzone zostały różne konkursy. Uczniowie mogli sprawdzić swoje umiejętności językowe odpowiadając na pytania wylosowane przez siebie. W tej konkurencji oceniana była poprawność językowa i gramatyczna. Dużo śmiechu wzbudzały łamańce językowe, czy szybkie literowanie angielskich słów. Ciekawym zadaniem okazało się również rozpoznawanie słów w różnych językach. Z gazetki na korytarzu szkolnym można było się dowiedzieć m.in. ile tak naprawdę jest języków obcych na świecie, iloma językami mówi się w Europie, który język jest najczęściej używany, a którymi językami posługuje się najmniej ludzi. Niewielu uczniów wiedziało np., że pismo chińskie składa się z około 50 000 znaków, znajomość 5-6 tysięcy znaków umożliwia płynne czytanie prasy i książek popularnych a osoba znająca poniżej 2000 znaków uważana jest za analfabetę.
"Znajomość języków jest bramą do wiedzy.” ‒ Roger Bacon