11 Listopada

„Dzięki żołnierzom, którzy walczyli na różnych polach walki, dziś możemy śpiewać po polsku, mówić po polsku i z dumą chylić czoło przed orłem na powiewającym  biało - czerwonym sztandarze. Przez  wieki Polacy walczyli o wolność, ojczyznę, strudzeni, ale zawsze z honorem. Musieli pokonać wiele dróg, stoczyć wiele bitew, aby 11 listopada 1918 roku Polska znów pojawiła się na mapach Europy”.
Tymi słowami uczniowie rozpoczęli uroczystą akademię dla klas IV - VI z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Aby poczuć atmosferę historycznych wydarzeń wysłuchali hejnału Wojska Polskiego, granego na trąbce. Uroczystość uświetnił pan Szczepan Mróz – Prezes Stowarzyszenia Pamięci Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich  „Ponury” – „Nurt”. Opowiedział on uczniom o trudnej sytuacji walczących w wojnie żołnierzy. Uczniowie wysłuchali też koncertu pieśni harcerskiej w wykonaniu harcerzy z 2 DH im. M. Langiewicza.
Całą uroczystość przygotowali uczniowie klasy V a i klasy VI b pod kierunkiem wychowawczyń: pani Eweliny Siwiec-Gąsior i pani Anety Trzos.

Uczniowie klas I - III uczcili Dzień Niepodległości spotkaniem z wybitnym artystą, aktorem monodramów, poetą i wydawcą Władysławem Januszem Obarą. Pan Władysław przybył do naszej szkoły, by przybliżyć dzieciom historię odzyskania przez Polskę niepodległości. W czasie spotkanie opowiedział o tym jak w bólach rodziła się nowa Polska, zapoznał młodych słuchaczy z wielkimi postaciami Jana Piwnika „Ponurego” oraz Antoniego Hedy „Szarego”. Opowieści te uświetniły piękne utwory z tekstami i muzyką szacownego gościa: „Legenda o Ponurym”, „To Szary, to Szary”. Mimo trudnej tematyki spotkania,najmłodsi uczniowie z uwagą uczestniczyli w spotkaniu i jak ocenił sam przybyły gość, zdali egzamin z patriotyzmu.